Horoskopi Mbaje për fat: Kjo është lulja jote, sipas shenjës së Horoskopit

Mbaje për fat: Kjo është lulja jote, sipas shenjës së Horoskopit

Edhe pse ditët janë ende të ftohta, ne mezi presim ardhjen e pranverës. Dhe yjet na këshillojnë si të thuash “me një lule”…

Ndër bukuritë që natyra na jep çdo ditë janë edhe lulet, të cilat me ngjyrat e tyre të ndritshme mbushin peizazhet dhe mjediset me të cilat jetojmë me magji.

Çdo lule ka karakteristikat e veta dhe simbolet e saj. Gjuha e luleve është shumë interesante dhe na lejon të transmetojmë emocionet tona, pa nevojën e fjalëve dhe horoskopi na zbulon lulen më të përshtatshme për çdo shenjë të horoskopit.

Siç ka thënë Dante: “Tre gjëra kanë mbetur në parajsë: yjet, lulet dhe fëmijët”.

DASHI

Në mesin e luleve që mund të lidhen me shenjën tuaj, është lule murrizi.

Edhe pse lulja është e bardhë/trëndafili, manaferrat e bimës janë të ngjyrës tuaj të preferuar: të kuqe.

Kjo lule është e njohur për dobinë që ka kundër stresit, ankthit dhe hipertensionit.

Simbolizon shpresën dhe, sipas disa thashethemeve, duket se në sajë të gjembave të saj mund të shmangë shpirtrat e këqij.

Pikërisht për këtë arsye përdoret shpesh si një simbol i mbrojtjes. Ka një aromë shumë të këndshme.

DEMI

Një nga lulet që i përshtatet më mirë shenjës tuaj është një lule që lulëzon nga fundi i prillit: jasemini.

Zakonisht petalet e saj janë të bardha dhe ajo që e dallon më shumë është aroma e saj intensive, e cila gjithashtu mund të ndihet në një distancë të madhe.

Ajo konsiderohet simbol i dashurisë shumë pozitive.

Ka shumë vlera dhe shpesh përdoret për të përgatitur infuzione shumë aromatike.

Ajo gjithashtu ka vetitë afrodiziake, të cilat janë të përshtatshme për karakteristikat tuaja.

BINJAKËT

Ka lule të ndryshme që mund të shoqërohen me shenjën tuaj dhe midis tyre gjejmë mimozën.

Këto lule të vogla të verdha në formën e një topi ju japin gëzim.

Domethënia e saj më e mirë është ndoshta e lidhur me feminitetin dhe festën e grave, por mimoza gjithashtu simbolizon lirinë dhe autonominë, karakteristikat që ju kanë dalluar gjithmonë.

Rrënja e saj e thatë rrit disponimin dhe sjell lumturi.

Gjethet e saj mund të përdoren për infuzione të dobishme.

GAFORRJA

Një nga lule, që shpesh shoqërohet me shenjën tuaj është trëndafili, një lule me kuptime të shumëfishta dhe jo në mënyrë strikte të lidhura me ndryshimin e ngjyrës së saj.

Ajo ka qenë gjithmonë një simbol i bukurisë, hirit, tërësisë, thellësisë.

Është lule e preferuar e jetës dhe shpesh përdoret për ritualet magjike.

Petalet e saj të thata mund të përdoren për të parfumuar dhomat.

Edhe infuzioni i trëndafilit ka veti shumë të dobishme për të luftuar stresin ose për të ndihmuar tretjen dhe zgjuar shqisat.

LUANI

Për ata që i përkasin një shenje diellore si ju, lulja më e përshtatshme mund të jetë vetëm luledielli, me petalet e shumta të verdha që gjithmonë drejtohen drejt diellit.

Është një simbol i gëzimit dhe gjallërisë dhe shpesh jepet për të rizbuluar gëzimin, entuziazmin dhe humorin e mirë.

Prandaj mund të simbolizojë vlerësim dhe mirënjohje.

Është një lule shumë e përfaqësuar edhe në art.

Farat e saj kanë shumë prona të dobishme, luftojnë stresin dhe radikalët e lirë.

VIRGJËRESHA

Natyra juaj e shkëlqyer dhe gjithmonë e vëmendshme ndaj detajeve mund të vlerësojë harbin e harruar (AGERATUM HOUSTONIANUM).

Madhësia e saj është e vogël dhe petalet e saj janë blu, të kaltra aq intensive saqë është shumë e rrallë në natyrë.

Simbolizon kujtesën dhe shpresën.

Ka legjenda shumë romantike që lidhen me harresën.

Ndër përdorimet e tij më të lashta, është e çuditshme të vërehet se është përdorur kundër kafshimeve të insekteve dhe merimangave ose kundër kafshimit të gjarprit.

PESHORJA

Për një person aq mendjemadh sa ti, është e lehtë të zgjedhësh se cila lule të përshtatet: narcisi.

Është një lule që duket shumë elegante (ashtu si ju) të bardhë ose të verdhë.

Ai simbolizon kotësinë, dashurinë për bukurinë e dikujt, por edhe lumturinë dhe begatinë.

Përdoret në shumë rituale për të tërhequr pasuri dhe për të forcuar vetëvlerësimin. Sipas arabëve ai ishte gjithashtu një nxitës i fuqishëm.

Pirja e saj, në një dhomë të mbyllur, mund të bëhet e neveritshme.

Ajo gjithashtu ka efekt narkotik.

AKREPI

Gjithmonë ju pëlqejnë gjërat e komplikuara dhe prandaj ju përshtatet një lule që gjithashtu e ka emrin nga shqiptimi i vështirë: ashes.

Zakonisht lulet e saj janë të mëdha dhe në formë gypi, me ngjyra të ndryshme.

Me siguri ju intrigon që të dini se disa lloje të asheve janë toksike.

Është një lule që është shfrytëzuar shumë për mbrojtjen e mjedisit.

Ashja e kuqe konsiderohet simbol i tundimeve dhe kurtheve të forta.

Simbolizon rrezikun, por edhe pasiguritë dhe frikën e dashurisë.

SHIGJETARI

Një nga lulet që lidhen me shenjën tuaj është një nga më të thjeshtat: karafili, me petalet e tij të zbukuruara dhe të dhëmbëzuara.

Është një lule dekorative shumë e njohur, e bukur dhe aromatike.

Është një nga lulet që përdoret më shpesh.

Në kohët e lashta u konsiderua lule e Jupiterit (Guvernatori i planetit të shenjën tuaj).

Ky është një simbol i dashurisë, energjisë, shëndetit, ndjenjave të sinqerta dhe çdo ngjyrë mund t’i japë një kuptim tjetër kur të jepet.

Në Japoni ajo konsiderohet një fat i mirë.

BRICJAPI

Midis luleve që tradicionalisht janë të lidhura me shenjën tuaj është viola e mendimit (manushaqja).

Ajo simbolizon kujtimet, nostalgjinë dhe melankolinë.

Shpesh, megjithatë, ajo është dhënë si një lule e dashuruar dhe duket se në petalet e saj ne mund të identifikojmë fytyrën e personit që duam.

Pirja e saj është shumë delikate.

Mesazhi që dëshiron të dërgojë kjo lule është thjesht “mendoj”.

Ndër vlerat e saj të dobishme mund të përdoret për të përgatitur një infuzion kundër cisteve ose kundër bronkitit.

UJORI

Për ju është e nevojshme që një lule të përhapet në mbarë botën dhe për këtë arsye shenja juaj shpesh lidhet me orkidenë.

Është një simbol i dashurisë, por edhe i luksit, hijeshisë dhe sensualitetit.

Në Kinë dhe vendet Lindore konsiderohet simbol i pastërtisë së madhe.

Që nga kohët e lashta, orkideja përdoret për të përgatitur supë të shijshme ose kundër shterpësisë.

Marrja e saj si një dhuratë është një shenjë e përkushtimit të madh nga ana e personit që e jep atë.

Ndër pronat e ndryshme, ajo është konsideruar edhe një lule afrodiziake.

PESHQIT

Lulja më e përshtatshme për shenjën tuaj mund të jetë vetëm zambaku i ujit.

Është një bimë shumëvjeçare ujore dhe ngjyra e petaleve varion nga e bardha në të verdhë, nga trëndafili në blu ose vjollcë.

Lulja është veçanërisht aromatike dhe petalet nuk marrin pista kur dalin nga uji i ndenjur në të cilin lulëzon.

Në gjuhën e luleve ai simbolizon pastërtinë, pafajësinë dhe dëlirësinë e pakontestuar.

Sipas simbolizmit të krishterë, mund të konsiderohet edhe lulja e bamirësisë.