Aktualitet Mbreti Zog, para gazetarëve: Familja mbretërore dëshiron fitoren franceze

Mbreti Zog, para gazetarëve: Familja mbretërore dëshiron fitoren franceze

Nga Aurenc Bebja*, Francë

“Paris-soir” ka botuar, të mërkurën e 11 tetorit 1939, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me deklaratën e Mbretit Zog para gazetarëve në Tours të Francës, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Ish-mbreti i Shqipërisë ndodhet aktualisht në Touraine

Tours, 10 Tetor.

Ish-Mbreti i Shqipërisë, Zogou I, i cili aktualisht ndodhet në qytetin e Tours, u deklaroi ditën e djeshme gazetarëve:

“Ju them se ne e duam vendin tuaj, Touraine (Turenën), ku në çdo hap zbulojmë një pjesë të historisë së Francës dhe se, me gjithë zemër dëshirojmë fitoren franceze.”

*Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania