Bota Një luftë me Kishën ka nisur në Kanada, digjen dy të tjera

Një luftë me Kishën ka nisur në Kanada, digjen dy të tjera

Dy kisha të tjera katolike u dogjën në Kanadanë perëndimore, në zonat e banuara nga njerëz indigjenë, duke rritur numrin e kishave të djegura në katër nga zbulimi i mijëra varreve anonime pranë ish-shkollave me konvikt të drejtuara nga Kisha në Kolumbian Britanike.

Kisha e St. Kisha Anne dhe Chopak u dogjën të shtunën në mëngjes me më pak se një orë larg, tha policia kanadeze.

Zyrtarët thanë se të dy kishat u shkatërruan plotësisht dhe i konsideruan zjarret “të dyshimta”.

“Të dy kishat u shkatërruan,” tha policia.

Zjarret ndodhën dy ditë pasi u njoftua se më shumë se 750 varre anonime ishin gjetur në vendin e një ish-shkollë me konvikt në Marieval të drejtuar nga Kisha Katolike.

Muajin e kaluar, identifikimi i eshtrave të më shumë se 215 fëmijëve pranë një tjetre shkollë me konvikt të të njëjtit lloj tronditi vendin, duke ilustruar tmerret që fëmijët e popujve indigjenë kanë kaluar për dekada në shkolla të drejtuara nga Kisha.

Këta janë 150,000 fëmijë të cilët u ndanë me forcë nga familjet e tyre dhe u vendosën në shkolla me konvikt në të gjithë vendin, 139 prej tyre, deri në vitet 1990.

Shumë u ngacmuan dhe abuzuan seksualisht dhe më shumë se 4,000 vdiqën në ato institucione, gjeti një komision hetimor, duke konkluduar se ishte “gjenocid kulturor”.

Autoritetet po hetojnë nëse ka një lidhje midis zjarreve të së shtunës dhe atyre që ndodhën më 21 qershor në kishat në Penticton dhe Oliver.

Hetimet për këto zjarre të mëparshme janë ende në vazhdim.

Kryeministri kanadez Justin Trudeau të premten kërkoi falje për trajtimin e tillë të popujve indigjenë, i bëri thirrje Papës të bëjë të njëjtën gjë dhe nuk përjashtoi mundësinë e një hetimi penal.