Sport Pique: Mendova të largohem nga Spanja, por ky ekip është familja ime

Pique: Mendova të largohem nga Spanja, por ky ekip është familja ime

“Më vjen shumë keq për shokët e mi. Për fajin tim janë ata mbuluar me pyetje në lidhje me mua dhe me politikën dhe kjo nuk është e drejtë. Kjo është arsyeja përse erdha të përgjigjem vetë për pyetjet që keni.”

Në mënyrë të befasishme, Gerard Pique, ka dalë në konferencë për shtyp në “Las Rozas”, pika e grumbullimit të kombëtares spanjolle, ku po vazhdojë përgatitjet për eliminatoren kundër Shqipërisë në Alicante.

“Jam i bindur se me dialog dhe respekt mund të rregullohen gjërat, – tha Pique. – Nuk është kënaqësi kur të vërshëllejnë dhe të ofendojnë, por jam i bindur se nëse do të kisha mundësinë të darkoja me dikë nga ata që më kontestojnë, nuk do ta bënin më diçka të tillë. Kam menduar të largohem nga kombëtarja, por pastaj mendova se është më mirë të qëndroj dhe ta rregulloj situatën. Mendova se po të largohem do t’i jepje të drejtë atij minoriteti në stadium që vërshëllen dhe ofendon lojtarët. Kjo skuadër përfaqësuese është si një familje për mua.”

Pique refuzoi të deklaronte publikisht nëse ishte “pro” apo kundër pavarësisë së Katalonjës nga pjesa tjetër e Spanjës.

“Ne futbollistët jemi marka të njohura botërisht dhe nëse do të deklaroja diçka në lidhje me këtë temë do të humbisja gjysmën e tifozëve,” – pohoi qendërmbrojtësi me arsyetimin e një biznesmeni, të cilin e tregoi edhe kur e pyetën për marrëdhëniet me “atdhetarin” Sergio Ramos: “Marrëdhënia me Sergio është fenomenale, jeni ju gazetarët që shpikni shumë gjëra. Shkojmë aq mirë sa po mendojmë atë hapim një aktivitet së bashku. Keni për ta parë…”