Bota Rusia shton trupat, SHBA: Me pushtimin e Ukrainës mijëra viktima dhe 5...

Rusia shton trupat, SHBA: Me pushtimin e Ukrainës mijëra viktima dhe 5 milionë refugjatë në Europë

Administrata Biden ka informuar parlamentarët amerikanë dhe partnerët evropianë ditët e fundit se Rusia ka grumbulluar 70% të forcave të nevojshme për një pushtim të plotë të Ukrainës, i cili mund të shkaktojë deri në 50,000 vdekje civile dhe 23,000 ushtarë ukrainas, për të kapitulluar Kievin brenda dy ditësh dhe do të shkaktojë një krizë humanitare me deri 5 milionë refugjatë në Evropë. Kështu shkruan “New York Times”, sipas të cilit inteligjenca amerikane nuk mendon se Putin ka marrë vendimin përfundimtar, por dritarja diplomatike po mbyllet.

Inteligjenca amerikane beson se Kremlini, në rast sulmi, nuk do të lëvizë deri në gjysmën e dytë të shkurtit, kur toka e ngrirë do të lehtësonte kalimin e automjeteve të rënda dhe Lojërat Olimpike Dimërore të Pekinit do të kenë përfunduar, duke shmangur kështu antagonizimin e Presidenti kinez Xi Jinping, i cili mbetet një aleat i domosdoshëm. Ndërkohë, Moska ka shtuar trupat e saj.

Sipas “Washington Post”, që raporton të njëjtin lajm, janë vendosur 83 grupe batalionesh taktike, me rreth 750 ushtarë secili, përkundër 60 të vendosur dy javë më parë. Trupat mbështeten nga dhjetëra mijëra njerëz për logjistikë, mbështetje ajrore dhe mbështetje mjekësore. Deri më tani, SHBA-ja e ka vlerësuar praninë ushtarake ruse në kufirin me Ukrainën në 100,000 burra, ndërsa inteligjenca perëndimore në 130,000.