Sport Skandali i minutës 104

Skandali i minutës 104

Nga Malte Achilles – BILD

Ishte pika kulmore e dramës së Bajernit në Bernabeu.

Në kohën shtesë (90+13), de Ligt barazoi rezultatin 2-2. Por arbitri Marciniak (Poloni) nuk e jep golin. Pasoja: Reali fiton 2-1, Bajerni është jashtë.

Një top i gjatë nga Kimmich. Mendy në një duel ajror me Mazraoui. Müller e ndjek. Topi bie në këmbët e de Ligt, i cili shënon golin e supozuar të barazimit. Mirëpo, në momentin e gjuajtjes, Marciniak i ra bilbilit. Offside? Asistenti Listkiewicz ngriti flamurin. Në vend që ta lërë lojën të vazhdojë, arbitri i heq shansin Bajernit për të barazuar dhe për ta zgjatur ndeshjen. Çfarë skandali!

Protesta të egra nga Bajerni. De Ligt turret drejt Marciniak. Tuchel është gjithashtu jashtë kontrollit, duke bërtitur: “Jo jashtë loje!” Të tërbuar janë edhe ndihmësit dhe zëvendësuesit e tij. Müller ankohet si i çmendur.

Matthijs de Ligt: “Është e pabesueshme. Ne vendosëm rregullin që duhet të vazhdojë loja edhe nëse është jashtë loje. Unë nuk e kuptoj këtë. Ai kërkoi falje, por kjo nuk na ndihmon. Ky është ndryshimi. Nuk dua të them se Real Madridi e ka gjithmonë arbitrin me vete, por kjo e bën diferencën sot”.

Drejtori sportiv Max Eberl: “Shumë e çuditshme dhe e dyshimtë. Arbitri i fryu bilbilit përpara se de Ligt të gjuante, kështu që VAR nuk mund të ndërhyjë më. Arbitri tha se ishte gabim i tij. Ne nuk mund të blejmë mut nga kjo! Ne ishim të gjithë për një finale gjermane. Të gjithë përveç gjyqtarëve polakë!”

Trajneri Thomas Tuchel në DAZN: “Skena në fund është qershia mbi tortë. Kjo është një fatkeqësi absolute! Edhe goli i dytë i Realit e mbyll ndeshjen. Arbitri nuk ka pse t’i bjerë bilbilit. Kjo është një shkelje e rregullave.”

Ai më vonë u ankua në ZDF: “Kjo nuk ka kufi, është e turpshme!”

Michael Ballack: “Vijërojtësi duhet të presë me flamurin e tij. Së pari pret rastin dhe më pas ndërhyn. Nuk e di pse flamuri u ngrit kaq herët. Nëse ngrihet, arbitri duhet t’i fryjë bilbilit. Pra, ne mund ta fajësojmë atë vetëm për gjysmën. Një vendim absolutisht i gabuar!”

Eksperti i arbitrimit në BILD, Thorsten Kinhöfer: “Një gabim i pafalshëm në një gjysmëfinale të Champions League! Jo vetëm nga arbitri, por sidomos nga asistenti. Ai në fakt është i udhëzuar të presë dhe të shohë. Ai duhej të priste.”

Eksperti i arbitrave të ZDF-së, Manuel Gräfe: “Gabime të qarta nga ekipi i arbitrave: Së pari, ndihmësi duhej të priste me flamurin. Dhe edhe kur ngrihet flamuri, arbitri i bie bilbilit.”

Ai nuk e bëri këtë – dhe Bajerni u habit dhe u tërbua me të drejtë…