22/06/2024
Tags Greqi-turqi

Tag: greqi-turqi

Tensionet me Turqinë, Greqia forcon praninë ushtarake në kufi

Situata mes Turqisë dhe Greqisë është tensionuar. Athina po e forcon praninë ushtarake në kufirin e lumit Evro. Në këtë zonë ka kohë që...

Drejt përplasjes me Turqinë? Edhe Greqia do të dërgojë trupa ushtarake...

Tensionet mes Turqisë dhe Greqinë kanë arritur kulmin ditën e sotme, pasi Athina zyrtare ka paralajmëruar se do të dërgojë trupa ushtarake në Libi,...

Zemërohen grekët, ndihen të tradhtuar nga europianët përballë turqve

Që nga marrëveshja mes Turqisë dhe Libisë për t’i çuar kufijtë deri në Kretë, Greqia ka qenë duke pritur me ankth reagimin e fuqive...

Beteja për Mesdheun: A e përballon dot Greqia ushtarakisht Turqinë?

Turqia dhe Greqia, dy nga rivalët më të mëdhenj të Mesdheut, duket se po përgatiten për përplasjen e radhës mes tyre. Këtë fillim viti,...

Tsipras “shpërthen” ndaj Turqisë: Forcat ajrore ndërhynë në kursin e helikopterit...

Alexis Tsipras ka akuzuar Turqinë se në Ditën e Pavarësisë së Greqisë ka shkelur hapësirën ajrore të saj, duke ndërhyrë me avionë ushtarakë edhe...