17/06/2024
Tags Skënderbeu

Tag: Skënderbeu

“Më në fund Evropa dhe Azia janë të mijat”/ 17 janar...

Më 17 janar 1468, në Lezhë, vdiq Gjergj Kastrioti - Skënderbeu (63 vjeç), luftëtar, diplomat, burrë shteti, Heroi Kombëtar i shqiptarëve. Për Skënderbeun, vitet...

Dy tregime të Faik Konicës për Skënderbeun

Mrika Sulltan Murati, me dyzet mijë këmbës e me gjashtëdhjetë mijë kalorës, ra përpara Krujës më 1448, edhe e bëri qark kryeqytetin. Skëndërbeu kish lëshuar...

Vargjet e Jacques de La Fons në vitin 1609 për Skënderbeun

Nga Aurenc Bebja*, Francë Në faqen n°200 të poemës me titull “Le Dauphin” të shkrimtarit francez Jacques de La Fons, botuar në Paris në...

Një Skënderbe me ngjyra siç nuk e keni parë ndonjëherë!

Nga Ilir Ikonomi Është nxjerrë nga një ribotim italisht i vitit 1646 që ndodhet në Bibliotekën Kombëtare të Spanjës. Libri titullohet: “Portrete të 100 kapedanëve...