19/04/2024
Tags Turqia

Tag: turqia

Sa influencë politike ka në Turqi bosi i mafies, Sedat Peker?

Në Turqi kumbari i mafies është kthyer në një ndër rreziqet më të mëdha për qeverinë e Erdoganit. Deri në ç’masë mund ta influencojë...

Erdogan: Ku Turqia po bën diferencën në krizën globale të koronavirusit

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan thotë se pandemia e COVID-19, në kontekstin e pasojave ekonomike, është rritur në krizën më të madhe që nga...

Pa izolim total, por ka më pak viktima: Strategjia ndryshe e...

Me fundjava izolimi dhe kufizime referuar moshës, Turqia ka një qasje të ndryshme ndaj COVID 19 Turqia ishte ndër 10 vendet e para në botë...

Erdogan mbyll Turqinë: 48 orë “arrest shtëpie”

Turqia ka deklaruar një shtetrrethimi 48-orësh në 31 qytete të vendit në një përpjekje për të frenuar përhapjen e koronavirusit, i ngjashëm me fundjavën...

Turqia kundër planit të Trump: Palestina nuk blihet me para

Ministria e Jashtme e Turqisë njoftoi të martën në mbrëmje se i ashtuquajturi plani i paqes në Lindjen e Mesme ka lindur i vdekur....

Greqia kundërshton kërkesat turke për të çmilitarizuar 16 ishuj të Egjeut

Greqia kundërshtoi kërkesat turke për të çmilitarizuar 16 ishuj të Egjeut. Qeveria turke tha se mbron të drejtat e saj dhe se mbetet e...

Beteja për Mesdheun: A e përballon dot Greqia ushtarakisht Turqinë?

Turqia dhe Greqia, dy nga rivalët më të mëdhenj të Mesdheut, duket se po përgatiten për përplasjen e radhës mes tyre. Këtë fillim viti,...

A po e humbet BE Ballkanin?

Me “lodhjen nga zgjerimi“, BE po humbet mjaft nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshin këto vende,...

Erdogan prezanton supermakinën turke, detajet e makinës që pritet të pushtojë...

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan prezantoi të premten makinën e parë të prodhuar totalisht në vend e cila është elektrike dhe pritet të pushtojë...

Erdogan viziton Katarin aleat: Pse vendet e Gjirit duan të izolojnë...

Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan arriti sot në Katar për të diskutuar problemet rajonale dhe marrëdhëniet bilaterale me Emirin Sheik Tamim bin Hamad Al...