Bota Tragjedi në funeralin e gjeneral Soleimanit, 35 të vdekur

Tragjedi në funeralin e gjeneral Soleimanit, 35 të vdekur

Televizioni shtetëror iranian raportoi se shumë njerëz u vranë në  ceremoninë e varrimit të gjeneralit Qassem Soleimani në qytetin e tij të lindjes në Kerman.

Sipas televizionit, 35 persona humbën jetën dhe 48 u plagosën. Kjo ndodhi për shkak të masës së madhe njerëzore, e cila u detyrua të shtyhej deri në shtypje.

Televizioni shtetëror tregoi dhjetëra mijëra në rrugët e Kermant, duke mbajtur flamuj dhe foto të gjeneralit.

Varrosja e martën do të shënojë fundin e një zie tre-ditore për komandantin e forcës Quds të vrarë në një sulm ajror amerikan në kryeqytetin irakian.

Soleimani, 62 vjeç, lindi në një familje të varfër në Kerman në juglindje të vendit.

Ai filloi të punojë në moshën 13 vjeç për të mbështetur familjen e tij. Gjatë Revolucionit të Iranit të vitit 1979, Soleimani filloi ngritjen e tij në ushtri, megjithëse nuk mbaroi shkollën.

Ai doli nga lufta Iran-Irak në vitet 1980 si një hero kombëtar për shkak të misioneve të tij në Irak.