Bota Ushtria ruse konfirmon sulmin në Odesa: Shkatwrruam depon e karburantit

Ushtria ruse konfirmon sulmin në Odesa: Shkatwrruam depon e karburantit

Odessa ne sulm

Rusia ka marrë përsipër sulmin ndaj rafinerisë së naftës në Odesa. Ministria ruse e mbrojtjes ka konfirmuar sulmin ndaj rafinerisë së naftës dhe objekteve të magazinimit të karburantit në qytetin port kyç të Ukrainës, i cili është kursyer kryesisht nga masa e plotë e sulmeve ruse që nga fillimi i pushtimit në shkurt.

“Këtë mëngjes, raketat me preçizion të lartë me bazë deti dhe ajri shkatërruan një rafineri nafte dhe tre depo për karburant dhe lubrifikantë pranë qytetit të Odesas, nga të cilat karburanti u furnizua grupit të trupave ukrainase në drejtimin e Mykolaiv”, thuhet në deklaratë.

Kryebashkiaku i Odesa-s, Hennadi Trukhanov tha se nuk pati viktima nga sulmi.

“Sot pushtuesit goditën objektet kritike të infrastrukturës së Odesës me raketa,” tha Trukhanov në fjalimet televizive. “Ka zjarr, ka tym. Fatmirësisht, nuk ka viktima. Vetëm ndërtesat janë dëmtuar. Situata është nën kontroll”, theksoi ai i cili shtoi se ndërtesat civile dhe shtëpitë private u dëmtuan në sulm.