Bota Video: Stambolli përjeton orë apokaliptike

Video: Stambolli përjeton orë apokaliptike

Stambolli përjetoi orë apokaliptike si pasojë e një stuhie të paprecedentë, e cila ka shkaktuar dhe jetëhumbje.

Era e fortë shkuli e rrëzoi gjithçka, duke sjellë kaos të aktivitetit njerëzor, si dhe dëme të mëdha.

Më e rënda, pati të vrarë e të plagosur.

Raportohet për katër persona që kanë humbur jetën dhe 19 që janë lënduar.

Sipas zyrës së guvernatorit, mes viktimave ishte edhe një shtetas i huaj, ndërsa paralajmëroi se erërat e forta me shpejtësi deri në 130 km në orë do të vazhdojnë edhe të martën.

Erërat kanë rrëzuar pjesë të ndërtesave, duke përfshirë pllaka betoni nga çatitë dhe muret. Në pamjet e transmetuara shihen këmbësorë duke shpëtuar nga mbeturinat që fluturojnë nga era.

Kompania ajrore turke, Turkish Airlines, raportoi ndërprerje të orarit të fluturimit, ndërsa Bosfori është mbyllur për trafikun nga të dy drejtimet.

Pamjet nga Izmiri treguan gjithashtu ngritjen e nivelit të detit, ndërsa rrugët ishin të mbushura me ujë.