Bota Videoja virale: Në parkun kombëtar amerikan ku biskotat piqen në makinën e...

Videoja virale: Në parkun kombëtar amerikan ku biskotat piqen në makinën e parkuar

Për të treguar se vapa e fundit në Parkun Kombëtar të Zionit në Utah të SHBA-së nuk është shaka, punëtorët e parkut vendosën të piqnin biskota duke lënë brumin e biskotave në një makinë të parkuar…dhe funksionoi.

“Makina juaj mund të jetë si një furrë – fjalë për fjalë. Kjo është arsyeja pse ne vendosëm të gatuajmë biskota!”, shkroi shërbimi i parkut në një postim në rrjetet sociale, duke shfaqur një video të një ene me biskota me çokollatë të vendosur në kroskotin e makinës.

Biskotat u deshën rreth tre orë për t’u përgatitur, dhe rojtarët vunë re se ato dolën pak krokante. Temperaturat në Zion kanë qenë vazhdimisht mbi 38 gradë Celsius gjatë javëve të fundit, që do të thotë se temperaturat brenda automjeteve atje mund të arrijnë 93 gradë Celsius, thuhet në postim.

Para se të piqeshin biskotat, në makinë u vendos një termometër. Pajisja ishte shkrirë. Për të ndihmuar në parandalimin e sëmundjeve të lidhura me nxehtësinë, zyrtarët e Zion Park rekomandojnë të kontrolloni parashikimin përpara se të vizitoni parkun, të përdorni krem ​​kundër diellit, të shmangni aktivitetin e rëndë dhe të qëndroni të hidratuar.

Kafshët dhe fëmijët nuk duhet të lihen kurrë vetëm në një makinë, thuhet në postim.

Faqja e internetit e parkut gjithashtu këshillon vizitorët që të kujdesen për shenjat e lodhjes nga nxehtësia dhe goditjes nga nxehtësia kur vizitojnë parkun gjatë muajve të nxehtë.

“Ne sugjerojmë gjithashtu të merrni ushqim me vete në vend që ta lini të shkrihet (ose të piqet)”, thuhet në postim.