Aktualitet Zbulohet ‘shtëpi bari’ dhe arsenal armësh në Shijak

Zbulohet ‘shtëpi bari’ dhe arsenal armësh në Shijak

Një ‘shtëpi bari’ është zbuluar në Shijak.

Policia bën me dije se në kuadër të megaoperacionit të koduar “Krahët e Krimit” brenda shtëpisë katërkatëshe në Shijak, janë gjetur dhe sekuestruar 444 bimë narkotike kanabis dhe 222 llamba elektrike dhe pajisje të tjera që shërbenin për kultivimin e bimëve narkotike.

Mësohet se bimët narkotike po kultivoheshin në katin e tretë dhe të katërt të banesës, kate të cilat ishin përshtatur për kultivimin e lëndës narkotike.

Si rezultat, në një ambient me mur të dyfishtë, në këtë banesë, është gjetur i fshehur një arsenal armësh, i përbërë nga 10 kallashnikovë, 1 pushkë, 1 automatik shars, granata dore, një hark luftarak, një jelek antiplumb, një palë dylbi dhe municion luftarak që u sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Blutë bëjë me dije se u arrestua në flagrancë shtetasi F. K., 46 vjeç, banues në Sallmone, Shijak, si dhe u shpall në kërkim vëllai i tij, shtetasi S. K., 43 vjeç, shtetas me precedent të mëparshëm kriminal në fushën e armëmbajtes pa leje. Vijon intensivisht puna për kapjen e tij.

“Nga hetimet e kryera deri tani, si dhe bazuar në inteligjencën informative, dyshohet se armët e gjetura në këtë ambient (banesë), mund të jenë fshehur nga pjesëtarë të grupeve kriminale.”- njofton policia.

Po ashtu dyshohet se edhe kultivimi i bimëve narkotike mund të jetë financuar nga pjesëtarë të grupeve kriminale.