Kryesore Arrestohet në Greqi “bankieri i nëndheshëm” shqiptar, ‘pastroi’ 250 mln euro të...

Arrestohet në Greqi “bankieri i nëndheshëm” shqiptar, ‘pastroi’ 250 mln euro të kokave të mëdha të mafias

Një 52-vjeçar shqiptar, i cilësuar si “bankieri i nëndheshëm” dhe “truri” financiar i grupeve kriminale greke e mafiozëve europianë me bazë në Holandë, është arrestuar në një operacion të policisë helene dhe Europolit.

Mediat greke raportojnë se shqiptari u arrestua të mërkurën e kaluar, më 31 maj, në Glyfada të Athinës dhe bëjnë me dije se ai “pastronte” miliona euro të “kokave të mëdha” të karteleve të drogës dhe krimit të organizuar.

Me një jetë midis Greqisë dhe Holandës, nga shtëpitë dhe hotelet në periferinë jugore të Athinës apo ishujt e Egjeut, “Bankieri hije” ka pastruar sistematikisht në 10 muajt e fundit, 25 milionë euro për secilin prej tyre, pra 1 milionë euro në ditë.

Në total 250 milionë euro është shuma e parave që 52-vjeçari shqiptar ka pastruar duke përdorur mesazhe të koduara dhe aplikacione të kapitalit dhe është kreu i një organizate kriminale që është e specializuar në grumbullimin, transferimin dhe shpërndarjen e këtij kapitali kudo që mafias i nevojitej.

Talenti i “bankierit” të mafies ishte se si luante me sistemet elektronike, aplikacionet e celularëve dhe ‘dark-web’, duke anashkaluar sistemin zyrtar bankar, nëpërmjet “portofoleve” elektronike nga e gjithë bota dhe mekanizmave dixhitalë për krijimin dhe konvertimin e kriptomonedhave.

Duke shfrytëzuar rrjetin e errët, përmes aplikacioneve të kriptimit dhe mashtrimit të sistemeve të gjeo-lokacionit (adresat virtuale të internetit/VPN-të), ata arritën për vite të tëra të shmangnin zbulimin e flukseve të parave nga autoritetet ndërkombëtare të auditimit.

Në raste të tilla përdoreshin edhe numrat e telefonit “majmun”, të cilët deklaroheshin në emra të të vdekurve, personave të pavetëdijshëm se çfarë bëhej me identitetin e tyre apo njerëzve të varfër.

Europol arriti metodikisht të mbledhë një mori informacionesh duke depërtuar në sistemet e tre mjeteve të koduara të komunikimit që përdoren zakonisht nga kriminelët: Encrochat, Sky EÇ dhe ANOM.

Sakaq, në kontrollin e kryer në banesën e të arrestuarit në Glyfada, u gjetën dhe sekuestruan shuma parash në kartëmonedha të vendeve të ndryshme, mes tyre euro, dollarë amerikanë, dollarë kanadezë, dollarë australianë, franga zvicerane, lira turke, dirhemë të Emirateve të Bashkuara Arabe dhe Afrika e Rands së Jugut.

Gjithashtu janë konfiskuar telefona celularë, përfshirë një celular që përdoret për biseda të koduara përmes aplikacioneve speciale, një tablet, një disk dixhital dhe karta SIM.