Extra Brad Pitt dhe mega vila me fantazma (dhe i moshuari 100-vjeçar): Një...

Brad Pitt dhe mega vila me fantazma (dhe i moshuari 100-vjeçar): Një marrëveshje e artë për yllin

Aktori shiti shtëpinë prej 8000 metrash katrorë në Los Anxhelos ku jetonte me Angelina Jolie dhe gjashtë fëmijët e tyre për një shumë marramendëse. Dhe ish-pronarja Cassandra Peterson ka zbuluar disa histori të rrëqethëse

Njëzet dhoma, fusha tenisi, një pishinë, një liqen i vogël me krap japonez, një shesh patinazhi, një kinema dhe një sallë vallëzimi. Është “Briarcliff Manor”, shtëpia “modeste” e Brad Pitt, prej gati 8000 metrash katrorë, në lagjen Los Feliz të Los Anxhelosit (Kaliforni), të cilën aktori e shiti për 40 milionë dollarë, sepse është “në kërkim të diçkaje më të vogël”, sërish në zonën e qytetit.

Këtu, së bashku me ish-gruan e tij Angelina Jolie, ai rriti gjashtë fëmijët e tyre: Maddox 21, Pax 19, Zahara 18, Shiloh 16 dhe binjakët 14-vjeçarë Knox dhe Vivienne. Çifti u nda në vitin 2016. Por në shtëpi kishte edhe disa shokë shumë të veçantë: disa fantazma dhe një zotëri i moshuar 105-vjeçar.

Përralla e “Mbretëreshës së errësirës”

Detajet e historisë i zbuloi për “People” Cassandra Peterson, e njohur më mirë si “Elvira, mbretëresha e errësirës”, nga titulli i një prej filmave të saj të vitit 1988, një ikonë e horrorit, tashmë shtatëdhjetë e një vjeç, ish-pronarja e shtëpisë, e cila në vitin 1994 ia shiti pronën Pitt për “vetëm” 1.7 milionë dollarë. “Shumë gjëra të çuditshme ndodhën atje, por Brad ishte i emocionuar për këtë vend. Ai mendoi se ishte vërtet i lezetshëm”.

“Pashë njerëz që ecnin lart: njerëz të vërtetë që ecnin”, tha ajo. “Një herë, një fantazmë ishte ulur poshtë në katin e zjarrit, një herë tjetër do të hynte në dhomën time dhe do të kthehej. Ne pamë një person që notonte në fund të pishinës, gjëra të tilla”.

“E di që tingëllon e çuditshme, – shtoi ylli i horrorit duke qeshur – Dhe e di shumë mirë që mund t’i prisnit këto deklarata nga unë, por unë nuk pata halucinacione. Unë nuk mund t’i shpjegoj këto gjëra”.

Zhurma të pashpjegueshme

Ngjarjet dyshohet se filluan menjëherë pasi ajo dhe ish-bashkëshorti i saj, muzikanti Mark Pierson, u vendosën në rezidencë. “Unë u ngjita lart, në katin e tretë për të zbërthyer kutitë lëvizëse dhe dëgjova këto hapa përmes tavanit, ‘thud thud thud’ dhe pastaj përsëri ‘thud thud thud’- tregoi ajo pak kohë më parë – Unë u bëra gati të shikoja lart dhe vura re qartë dridhjet e hapave të këtij personi që po ecte nëpër dhomë. Unë vrapova lart dhe e bindur se ishin bashkëpunëtorët e mi, thashë: ‘Hej, të thashë të mos ngjitesh…’ dhe ndalova. Nuk kishte njeri. Nuk ishte absolutisht askush atje, vetëm një sallë e madhe bosh”.

Madje, duket se çifti ka kërkuar “ndërhyrjen e një prifti për të kryer një ekzorcizëm”. Por këto dukuri paranormale nuk do ta shqetësonin kurrë Brad Pitt, i cili jetoi në shtëpi për rreth 30 vjet.

Një histori shqetësuese

Në të vërtetë, historia e Briarcliff Manor është rrëqethëse. Vila ishte ndërtuar në vitin 1910 për një manjat nafte. Në vitet ’60, edhe para Cassandra Peterson, në vilë kishte jetuar edhe Mark Hamill, aktori i Star Wars, por ai u largua pasi shoku i dhomës i mori jetën.

Sikur të mos mjaftonte kjo, shtëpia gjithashtu duket se ka qenë skena e një vdekjeje të dyshimtë pasi një interpretues i Ziegfield Follies u gjet i vdekur në pishinë. Por çuditë nuk mbarojnë këtu.

Mysafiri i moshuar

Brad Pitt mikpriti një të moshuar për disa vite me radhë. Aktorja shpjegoi se kolegu i saj, me kalimin e viteve, e zgjeroi shumë pronën e tij në lidhje me kufijtë origjinalë, duke blerë gradualisht shtëpi të tjera në afërsi, duke përfshirë atë të një burri të quajtur John, i cili vazhdoi të jetonte në shtëpi pas vdekjes së gruas së tij pa i paguar asgjë aktorit. Ndoshta Pitt mendonte se, duke pasur parasysh moshën e tij, i moshuari do të vdiste së shpejti, por në vend të kësaj ai jetoi deri në 105 vjet.