Kuriozitete “La Croix”, 1951: Tirana komuniste ndalon vënien e dhëmbëve prej floriri

“La Croix”, 1951: Tirana komuniste ndalon vënien e dhëmbëve prej floriri

Nga Aurenc Bebja*, Francë

“La Croix” ka botuar, të premten e 21 dhjetorit 1951, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me ndalimin e dhëmbëve prej floriri në Shqipëri nga regjimi diktatorial, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Ndalimi i dhëmbëve prej floriri në Shqipëri

“Një qarkore e re e qeverisë komuniste të Tiranës ndalon përdorimin e arit për dhëmbët artificialë.

Kjo qarkore ishte, aq më tepër, e padobishme, sepse arin e destinuar për këtë përdorim e patën sekuestruar dhe askush nuk guxonte të furnizonte metalin e çmuar për të vënë dhëmbë prej ari pa rrezikuar të konsiderohej trafikant dhe armik i popullit.”

*Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania