Aktualitet Lirohen tre “spiunët” e Uzinës së Armëve në Gramsh

Lirohen tre “spiunët” e Uzinës së Armëve në Gramsh

Dy shtetasit rusë Mikhail Zorin, Svetlana Timofeeva dhe ukrainasi Fiodor Mihailoviç të arrestuar verën e shkuar pasi u futën në uzinën e Gramshit, janë liruar nga burgu.

Lirimi i tyre vjen për shkak të përfundimit të afateve të paraburgimit.

Gjykata e Elbasanit ka vendosur detyrim paraqitjeje për dy shtetasit rusë dhe arrest shtëpie për ukrainasin.

Mikhail Zorin, Svetlana Timofeeva dhe ukrainasi Fiodor Mihailoviç po fotografonin ambientet në Uzinën e Armëve, teksa kanë tentuar që të futen brenda, u pikasën nga ushtarët shqiptarë të cilët u kanë bërë me shenjë që të ndalojnë. Ato nuk u janë bindur urdhrave ndërsa njëri prej tyre Mikhail Zori, i sulmoi me spraj kimik.

Të rinjtë u arrestuan nga policia, ndërsa u hetuan si spiunë të shërbimit sekret rus. Në çantën e tyre u gjetën aparatura të cilat përdoren nga agjentë spiunazhi për të fotografuar objekte.

Në mikroçipet e këtyre aparaturave janë gjetur gjithashtu edhe foto të Uzinës.