Shëndet Nëse i keni kaluar të 40-tat, konsumoni me çdo kusht këto ushqime!

Nëse i keni kaluar të 40-tat, konsumoni me çdo kusht këto ushqime!

Siç mund ta dini edhe ju, personat që i kanë kaluar të 40-tat, janë më të predispozuar për t’u prekur nga sëmundje të ndryshme.

Por për shumicën e femrave një tjetër problem irritues është fakti se rrudhat fillojnë të ‘lulëzojnë’.

Nëse ju doni të luftoni plakjen me çdo kusht atëherë konsumojini sa më shpesh këto ushqime:

Karrota
Karrota është një ndër ushqimet më të shëndetshme dhe është gjithashtu shumë e domosdoshme. Por a e dinit se karrota do ju shtojë jetën? Po po, është shumë e vërtetë!

Një studim i bërë nga Universitetet e Glasgout zbuloi se karotenoidet që i japin karrotave ngjyrën e tyre të ndritshme portokalli, mund të ngadalësojnë procesin e plakjes.

Sardelet
Acidet yndyrore Omega-3 kanë përfitime të fuqishme që lidhen me jetëgjatësinë, duke ndihmuar njëkohësisht në reduktimin e rrezikut të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit. Një ndër ‘burimet’ më të mira për t’i marrë këto komponime të mrekullueshme janë sardelet.

Çokollatë dhe një verë e mirë
Çokollata e mirë dhe vera e mirë janë dy nga kënaqësitë më të mëdha të jetës, dhe për më tepër shkencëtarët së fundmi po thonë se përbërësit e çokollatës dhe verës mund të ndihmojnë që jeta juaj të zgjasë më shumë.

Ky ‘çift’ është një burim i madh i resveratrolit, një përbërës i fuqishëm që ‘zhduk’ plakjen qelizore. Për të marrë përfitimet e plota kundër plakjes sigurohuni që të konsumoni çokollatë ekstra të errët dhe verë të kuqe.

[Burimi: Reader’s digest]