Bota Pandora Papers, mes emrave edhe “e dashura” e Putinit me pasuri 100...

Pandora Papers, mes emrave edhe “e dashura” e Putinit me pasuri 100 milionë dollarë

Një studente e thjeshtë, e cila pagoi për studimet e saj edhe falë punës si kameriere, papritmas bëhet milionere, me llogari offshore dhe aksione në bankat kryesore. Çuditërisht, ajo i ngjan kreut të shtetit rus. Sa herë që dalin lajmet për pasuritë e fshehura në parajsat e ndryshme tatimore, lista e përfituesve përfshin gjithmonë emra rusë. Dhe shumë shpesh dalin emra që në një mënyrë apo tjetër janë të lidhur me Vladimir Putin. Çdo herë, natyrisht, Kremlini e mohon prerazi. Në disa raste ata janë miq të vjetër të fëmijërisë të cilët rastësisht janë bërë sipërmarrës shumë të aftë dhe shumë të pasur. Të tjerë janë njerëz për njerëzit për të cilët zyrtarët e Rusisë “nuk kanë dëgjuar kurrë”.

Ky është rasti i Svetlana Krivonogikh, tani dyzet e shtatë vjeçe dhe nëna e një vajze 18-vjeçare, emri i së cilës është mes atyre në Pandora Papers. Svetlana thuhet se është pronare e një apartamenti 4 milion dollarësh në Monako të blerë në 2003, menjëherë pas lindjes së vajzës së saj Elizaveta, e njohur si Luisa.

Historia e kësaj vajze (atëherë) të re dhe të bukur nga Shën Petersburg u tregua vitin e kaluar nga gazeta online Proekt, e cila u mbyll shumë shpejt. Svetlana mund të jetë njohur me Putinin kur ai ishte nënkryetar bashkie në vitet nëntëdhjetë dhe, natyrisht, ishte i martuar me Lyudmila e cila i dha dy vajza dhe më pas u divorcua. Krivonogikh ishte studente e ekonomisë dhe, përsëri sipas gazetës ruse, kishte lidhje me Putinin që zgjati rreth dhjetë vjet. Vitin e kaluar Elizaveta ishte shumë aktive në mediat sociale, ku postoi fotografi të udhëtimeve me jaht, udhëtime në vende ekzotike. Proekt i kërkoi opinion një kriminologu të specializuar në njohjen e fytyrës dhe ai tha se vajza kishte 70.4 për qind ngjashmëri me presidentin rus. Ajo vetë, e intervistuar nga revista thashetheme GQ muajt e fundit, tha: “ka shumë njerëz në Rusi që i ngjajnë Vladimir Putinit“.

Fakti është se nëna e saj Svetlana tani është një biznesmene e suksesshme, pronare, me sa duket, e një pasurie prej 100 milionë dollarë. Ajo është partnere e njohjeve të rëndësishme të presidentit, ajo ka aksione në bankën Rossiya, e përcaktuar nga kritikët e Kremlinit si banka e Putinit, sepse kontrollohet nga oligarkët shumë pranë presidentit, dhe Elizaveta është në rrugën e duhur: ajo studion menaxhim në fushën e artit dhe kulturës. Një ditë, ajo do të merret edhe me menaxhimin e pasurive të familjes.