Bota Rrëzimi i helikopterit, mister fati i Presidentit të Iranit dhe ministrit të...

Rrëzimi i helikopterit, mister fati i Presidentit të Iranit dhe ministrit të Jashtëm

Një helikopter që transportonte presidentin iranian është përfshirë në një aksident këtë të diel. Media shtetërore thotë se presidenti Ebrahim Raisi ishte në bordin e një helikopteri që u përball ‘me ulje të vështirë’.

Bashkë me të ndodhej edhe ministri i Jashtëm iranian, Hossein Amirabdollahian.

Sipas asaj që shkruan BBC, ministri i Brendshëm tha se ekipet e kërkim shpëtimit vijojnë përpjekjet për të shkuar në vendin e ngjarjes. Kjo nuk ka qenë e mundur deri më tani, për shkak të kushteve të këqija atmosferike.

Gjendja e personave në helikopter nuk dihet deri më tani dhe sipas të dhënave nuk është bërë ende e mundur vendosja e kontaktit.

Gjithnjë sipas mediave lokale, Presidenti Raisi ishte nisur për në qytetin e Tabriz, në veriperëndim të Iranit, pas kthimit nga kufiri me Azerbajxhanin ku kishte inauguruar digën e Qiz Qalasi dhe Khodaafarin.

Mjegulla e dendur e ka bërë të vështirë punën e ekipeve të kërkim shpëtimit, në vendin ku besohet se ra helikopteri. Sipas autoriteteve vendase, në zonën malore dhe pyjore ku po kërkohet mund të shihet vetëm deri në 5 metra largësi.

Kryeministri iranian Ahmad Alirezabeigi tha se ekipet e kërkim shpëtimit nuk e kanë lokalizuar ende helikopterin. Sa i takon dy helikopterëve të tjerë që udhëtonin bashkë me presidentin, ato mësohet se janë ulur pa probleme.

Në pamjet e publikuara në median shtetërore iraniane, njerëzit shfaqen duke u lutur për shëndetin e presidentit në qytetin e shenjtë të Mashhad.

Ebrahim Raisi, 63 vjeç, u zgjodh president në vitin 2021. Ai shihet si klerik i lartë dhe konsiderohet si pasues potencial i Ayatollah Khamenei, Lideri Suprem i këtij shteti që prej vitit 1989.

Në vitin 2019, Lideri Suprem e emëroi Raisin në krye të sistemit gjyqësor. 63-vjeçari u zgjodh po ashtu nënkryetar i Asamblesë së Ekspertëve, që përbëhet nga 88 anëtarë dhe është përgjegjëse për zgjedhjen e Liderit Suprem.

🚨🇮🇷 DRONE EFFORTS HALTED DUE TO MASSIVE FOG IN SEARCH FOR IRANIAN PRESIDENT’S HELICOPTER

Kush është Ebrahim Raisi, presidenti i Iranit?

Raisi ka qenë president i Republikës Islamike që nga qershori 2021, duke pasuar të moderuarin Hassan Rouhani.

Ai mori frenat e një vendi në kontrollin e një krize të thellë sociale dhe një ekonomie të tensionuar nga sanksionet e SHBA kundër Teheranit për programin e tij të kontestuar bërthamor.

Irani pa një valë protestash masive të shkaktuara nga vdekja në paraburgim e Mahsa Amini në shtator 2022. Në mars 2023, rivalët rajonalë Irani dhe Arabia Saudite nënshkruan një marrëveshje të papritur që rivendosi marrëdhëniet diplomatike.

Lufta e Izraelit ndaj Gazës ka bërë që tensionet rajonale të rriten sërish dhe një sërë përshkallëzimesh çuan në atë që Teherani të lëshonte qindra raketa dhe raketa drejtpërdrejt në Izrael nga Irani në prill 2024.

Raiasi, i lindur në vitin 1960 në qytetin e shenjtë të Mashhadit të Iranit verilindor, u ngrit herët në poste të larta. Në moshën vetëm 20 vjeç, në vazhdën e revolucionit islamik të vitit 1979 që rrëzoi monarkinë e mbështetur nga SHBA, ai u emërua prokuror i përgjithshëm i Karaj pranë Teheranit.

Ai shërbeu si prokuror i përgjithshëm i Teheranit nga viti 1989 deri në 1994, zëvendës shef i Autoritetit Gjyqësor për një dekadë nga viti 2004, dhe më pas prokuror i përgjithshëm kombëtar në 2014.