25/05/2024
Tags BE

Tag: BE

Pakti me Australinë për nëndetëset me energji bërthamore, SHBA zemëron Francën...

Stuhi kritikash ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe për marrëveshjen e re të sigurisë së nënshkruar me Australinë. Mbi bazë të marrëveshjes, e...

Partneriteti i Evropës me SHBA ka një çmim

Antony Blinken i premton NATO-s një marrëdhënie të re me Amerikën. Kjo gjithashtu rezulton në detyrime të reja me kosto të lartë, siç mund...

HISTORI POLITIKE: A ndikoi Johnson në linjën e ashpër të Thatcherit...

Pretendimet e diskutueshme, sipas të cilave kryeministri britanik, Boris Johnson, kanë ndikuar në mendimet e patundura të ish-homologes së tij, Margaret Thatcher kundër Bashkimit...

Shtohen shpresat e Shqipërisë për fillimin e negociatave

Komisioni Europian pohon se nuk do të ketë rregulla të reja për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Shtohet shpresat për hapjen e negociatave. Shpresat për...

A po e humbet BE Ballkanin?

Me “lodhjen nga zgjerimi“, BE po humbet mjaft nga influenca e saj në rajonin e Ballkanit. Aktorë të tjerë duan t‘i joshin këto vende,...

Nga Pavarësia e Skocisë te migrimi: 20 sfidat që presin BE-në...

BE është në kërkim të një kompromisi delikat midis interesave kombëtare dhe reformave që u shërbejnë interesave të përgjithshme Politika evropiane u zhvillua me premtime...

BE, shuplakë Metës: Mos vini në dyshim integritetin e diplomatëve tanë

Zëdhënësja e BE, Maja Koçijançiç i ka bërë apel përfaqësuesve të autoriteteve shqiptare dhe partive politike që të mos vënë në dyshim integritetin e...

“Zëri i Evropës Lindore”: Shqipëria, Maqedonia dhe dallimet mes Lindjes e...

Mediat evropiane e quajnë Ivan Krastev "zëri i Evropës Lindore“. Në librin "The Light that Failed", jepen shpjegimet e tendosjeve Lindje-Perëndim. Libri i autorit,...

BE paguan, Kina fiton

Ne Kroaci po zhvillohet takimi 16+1, që synon të rrisë ndikimin ekonomiko-politik të Kinës në Evropë. Ura e Pelješac-it do të kalojë mbi gjirin e...