13/04/2024
Tags Hapesire

Tag: hapesire

A mund ta shohë vërtet të shkuarën teleskopi James Webb i...

Më 12 korrik të vitit të kaluar, teleskopi hapësinor James Webb (JWST) bëri historinë duke sjellë në tokë shkrepjen debutuese: një foto e mbushur...

NASA regjistron për herë të parë ”frymëmarrjen” e Diellit

Duket si muzikë në sfond në një film fantastiko-shkencor. Është ”frymëmarrja” e Diellit, e kapur për herë të parë nga sonda ”Parker” e NASA-s, e...

“Konstelacioni” satelitor, astronomët të shqetësuar: Mund të mos shohim më yjet

Mënyra se si ne e shohim universin mund të ndryshojë përgjithmonë. Alarmi është lëshuar nga disa astronomë që bëjnë me dije se javën e...

Merret vendimi: Ja cili është emri i yllit shqiptar

Illyrian dhe Arbër do të jenë emrat e dy trupave qiellor që u përkasin shqiptarëve. Të martën, Bashkimi Ndërkombëtar i Astrofizikanëve certifikoi zgjedhjen që...

NASA bën histori: Ecja e parë në hapësirë nga astronaute femra

NASA bëri histori të premten në mëngjes kur astronautet Christina Koch dhe Jessica Meir dolën jashtë Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor për të zëvendësuar një karikues...

A zbulua planeti me jetë?

Një trup qiellor i përcaktuar si "K2-18b" shihet si një kandidat shumë premtues në kërkimin e gjurmëve të jetës jashtë Tokës. Kështu beson një...

Astronomët në festë, zbulohet planeti me ujë dhe i përshtatshëm për...

Astronomët e University College të Londrës sapo kanë botuar një publikim në revistën Nature Astronomy, që mund të ndryshojë përgjithmonë kuptimin që kemi për...

Europa përgatitet për Hënën

As afrimi i zgjedhjeve nuk e shpërqendron Europën nga përgatitjet e saj për të ridërguar njeriun në Hënë, një sfidë që mund të fitohet...

Zbulohet një kometë aliene 63 vite dritë larg nga Toka

Një kometë aliene është zbuluar 63 vite dritë larg nga Toka. Imazhi i saj u kap nga teleskopi hapësinor ”Tess”, që identifikoi një kometë pranë...

Miliarda yje në hapësirë po kthehen në kristale gjigante

Astronomët zbulojnë së fundmi sipas të dhënave satelitore se miliarda yje në hapësirë po kthehen në sfera gjigante kristali teksa qendrat e tyre të...