17/07/2024
Tags Isis

Tag: isis

ISIS i lutet Zotit të rrisë mundimin prej koronavirusit tek “jobesimtarët”

ISIS i lutet Zotit që “të rrisë mundimin e koronavirusit tek jobesimtarët” ndërsa krenohet duke thënë se “kombet e kryqëzatave” janë detyruar të tërhiqen...

Vrasja e gjeneralit iranian, ISIS përshëndet sulmin e Shteteve të Bashkuara

Shteti Islamik ka përshëndetur vrasjen e gjeneralit Iranian, Qasem Soleimani. Me një deklaratë zyrtare, ISIS e përshkruan eliminimin e kreut të forcave elitë Quds,...

ISIS po ringrihet në Irak, inteligjenca kurde: Janë shtuar sulmet

Shteti Islamik po riorganizohet në Irak, dy vite pasi humbi territorin e fundit që kontrollonte në këtë vend. Paralajmërimi vjen nga zyrtarët të inteligjencës...

“Al-Bagdadi është e vështirë të zëvendësohet nga ISIS”

Vdekja e raportuar nga SHBA e udhëheqësit të IS al-Bagdadi do ta dobësojë milicinë terroriste, thotë eksperti i Lindjes së Mesme, Guido Steinberg. Të...

Historia e Delta Force, njësia elitë amerikane që vrau Al Bagdadi

Forcat speciale që ndoqën dhe vranë liderin e Shtetit Islamik, Al Bagdadi janë një njësi tejet e specializuar. Detashmenti Operacional i 1-të i Forcave Speciale-Delta,...

“100 % Jackpot, mbaruam!”/ Detajet e super operacionit për vrasjen Baghdadit

Presidenti Donald Trump dhe zyrtarët e tij të lartë të sigurisë kombëtare u mblodhën të dielën në dhomën e emergjencave në Shtëpinë e Bardhë...

Profesori, kush është ish-oficeri i Saddam Husein, lideri i ri i...

Vetëm pak orë kanë kaluar nga vdekja e Abu Bakr al-Baghdadi, por duket se militantët e Shtetit Islamik kanë zgjedhur që tani një lider...

“Kalifati është mundur”! Bie bastioni i fundit, ISIS mposhtet pas 13...

Forcat demokratike siriane të mbështetura nga trupat amerikanë njoftuan çlirimin e Baguz, bastion i fundit ende në kontroll të Shtetit Islamik. Një zëdhënës tha në...