17/06/2024
Tags Mbreteresha geraldine

Tag: mbreteresha geraldine

Prishja e maternitetit “Mbretëresha Geraldinë”, Meta: Ndërhyrje barbare ndaj historisë

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sot për shembjen e një pjese të materniteti “Mbretëresha Geraldinë”. Meta ndërhyrjen e quan brutale, pa transparencë, dhe sipas...

Mjeku hebre që i erdhi në ndihmë mbretëreshës Geraldinë në Greqi

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Univers Israélite” ka botuar, me 21 prill 1939, në faqen n°15, një shkrim në lidhje me ndihmën që i ka...

Një intervistë me Geraldinën: Jeta pranë mbretit Zog, dita e dasmës,...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Jour” ka botuar, të mërkurën e 16 marsit 1938, në ballinë dhe në faqen n°2, intervistën ekskluzive me mbretëreshën...

 “Në emër të dashurisë”: Historia e bizhuterive të mbretëreshës Geraldinë (FOTO)

Nga Avni Dani*, Tiranë Përshkrimi i figurës së Mbretit Zog është ndoshta vizatimi me kontrastet më të thella. Kundërshtarët nuk kanë nguruar ta paraqesin...

Rrëfimi i kunatit të mbretëreshës Geraldinë mbi gjendjen e saj shëndetësore...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Petit Marseillais” ka botuar, të mërkurën e 19 prillit 1939, në faqen n°6, rrëfimin e kunatit të mbretëreshës Geraldinë...

Mbërritja e Geraldinës në Shqipëri, zbulohet fotoja e rrallë

Nga Ilir Ikonomi Arritja e konteshës hungareze Geraldinë në Shqipëri për t’u fejuar me mbretin Zog, u prit me kureshtje të madhe në Europë. Nga...

Media franceze (1939): Detaje mbi vizitën e mbretëreshës Geraldinë në qytetin...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “La Dépêche du Berry” ka botuar, të mërkurën e 23 gushtit 1939, në faqen n°4, një shkrim në lidhje me...

Gazeta franceze (1939): Arsyeja e vizitës private të mbretëreshës Geraldinë në...

Nga Aurenc Bebja*, Francë “La Dépêche du Berry” ka botuar, të hënën e 21 gushtit 1939, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me...

“Le Jour” (1939): Mbretëresha Geraldinë e fotografuar në hotel “Stambolli”

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Jour” ka botuar, të martën e 9 majit 1939, në ballinë, fotografinë e mbretëreshës Geraldinë, e strehuar asokohe në...

Mbretëresha Geraldinë duke u dhënë autografe fëmijëve suedezë (FOTO)

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Le Figaro” ka botuar, të shtunën e 22 korrikut 1939, në ballinë, fotografinë e mbretëreshës Geraldinë duke u dhënë autografe fëmijëve...