18/07/2024
Tags Misionet apollo

Tag: misionet apollo

Anija kozmike Orion e NASA-s arrin në Hënë, 50 vite pas...

Kapsula Orion e NASA-s arriti në Hënë të hënën. Është hera e parë që një kapsulë hapësinore viziton Hënën që nga programi Apollo i...

“Houston, Shqiponja ka zbritur!” 53 vjet nga vizita e parë e...

Sot mbushen 53 vjet që kur misioni Apollo 11 i NASA-s zbarkoi astronautët e parë amerikanë në Hënë. Misioni Apollo 11 u komandua nga Neil...

Historia e vërtetë e misionit të fundit Apollo dhe pse njerëzimi...

Nga Andrew Liptak Më 11 dhjetor 1972, Apollo 17 preku në Hënën. Kjo nuk ishte ulja jonë e fundit në Hënë, por herë e fundit...

MISIONET E HËNËS: Të gjitha sekretet e 7 misioneve Apollo

Në dhjetor të vitit 1972, astronautët amerikanë lanë në Hënë një pllakë metalike me këtë mbishkrim: “Këtu njeriu përfundoi eksplorimin e parë të Hënës....

Ku kanë përfunduar gurët shkëmborë të marrë nga Hëna në misionet...

Presidenti amerikan, Richard Nixon i dhuroi 135 shteteve dhe pesëdhjetë shteteve amerikane copëza të vegjël shkëmbinjsh nga Hëna, të cilat u mblodhën nga astronautët...

SHBA do rikthehet në Hënë, Pence: Mision i ri, brenda 5...

Ndërsa Shtetet e Bashkuara bëhen gati të shënojnë 50 vjetorin e zbarkimit të njeriut të parë në Hënë, zëvendës presidenti amerikan Mike Pence njoftoi...