25/05/2024
Tags Mustafa Qemal Ataturku

Tag: Mustafa Qemal Ataturku

Ataturku donte të martohej me motrën e Zogut?

Gazeta amerikane kishte informacione se Princesha Ruhije, më e bukura nga motrat e monarkut shqiptar, ishte në listën e grave të preferuara të tij Nga...

Latife Hanëmi, ishte më shumë se sa thjesht gruaja e Ataturkut

Të gjithë kemi histori të ndryshme. Nuk ka rëndësi pse disa duken më mbresëlënës se të tjerat, të gjitha kanë vlerë të madhe. Po ashtu,...

Arsyet e vërteta të konfliktit mes Ataturkut dhe Zogut

Nga Aurenc Bebja*, Francë “L’Humanité” ka botuar, të hënën e 29 tetorit 1928, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me arsyet e vërteta...

Kush ishte Mustafa Qemal Ataturku, origjina e tij shqiptare (dhe një...

Një nga figurat më ikonike në fillim të shekullit të 20-të, Mustafa Qemal Ataturku mbahet mend si udhëheqësi i cili doli nga hiri i...