15/07/2024
Tags Napoleon Bonaparti

Tag: Napoleon Bonaparti

Filmi i ri i Ridley Scott për Napoleonin nxit debat: A...

Përpara epikës së tij të re, me Joaquin Phoenix si Napoleon, Ridley Scott ka shkaktuar zemërim me komentet e tij për personazhin e tij...

Dy shekuj teori konspiracioni për vdekjen e Napoleonit

Megjithëse kanë kaluar 200 vjet që kur Napoleoni vdiq në mërgim, teoritë e konspiracionit për shkakun e vdekjes së tij në ishullin me erë...

Ishulli i Napoleonit nuk do të jetë më thesar i fshehur...

Deri para pak vitesh, e vetmja mënyrë për të mbërritur në ishullin e vogël në jug të Oqeanit Atlantik ishte një udhëtim prej pesë...

Macet, feja islame dhe Europa: 15 fakte që nuk i dinit...

Dikur gjeneral, e më pas perandor, ikona historike Napoleon Bonaparti pati një jetë të mbushur me ngjarje që i dhanë formë historisë. Megjithëse ka pasur...

Kur froni i Shqipërisë iu ofrua trashëgimtarëve të Bonapartit

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 1 korrikut 1914, në faqen n°7, dhe të hënën e 9 janarit 1922, në...

Historia e medaljes së Napoleonit me emblemën e lashtë të Shqipërisë

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Excelsior” ka botuar, të hënën e 17 prillit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me medaljen e veçantë...

Dhurata dhe mesazhi i Ali pashë Tepelenës për Napoleon Bonapartin

Nga Aurenc Bebja*, Francë “Excelsior” ka botuar, të mërkurën e 7 qershorit 1939, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me armët shqiptare dhe...

Ushtarët shqiptarë që i shërbenin Napoleonit

Nga Dorian Koçi Kjo është një gravurë e ushtarëve shqiptarë që shërbenin në trupat e Napoelonit në Ishujt Joniane. Ata kishin krijuar një regjiment që përveçse...

50 fakte për Napoleon Bonapartin: Kush ishte njeriu që ndryshoi historinë...

Napoleon Bonaparti është cilësuar si strategu më i madh ushtarak që ka pasur bota. Por edhe si një njeri që ndryshoi rrënjësisht rendin dhe historinë...