17/07/2024
Tags Sistemi diellor

Tag: sistemi diellor

Kush ua dha planetëve emrat e tyre dhe kur?

Planet vjen nga fjala greke planetes. Ky emër u është atribuar, që nga kohërat e lashta, trupave qiellorë si Hëna, Marsi, Mërkuri, Venusi… sepse...

Teleskopi më i fuqishëm në botë tregon pamje të pabesueshme të...

Teleskopi hapësinor “Webb”, më i madhi dhe më i fuqishmi në botë, sjell për herë të parë pamje të pabesueshme të Jupiterit, planetit më...

Shkencëtarët zbulojnë shkakun se pse “binjakët” e sistemit diellor nuk janë...

Urani dhe Neptuni, dy planetët më të jashtëm të sistemit tonë diellor, janë të ftohtë, një përzierje mes akullit e gazit që ngjasojnë në...

Kuriozitete për Neptunin, planetin me erërat më të shpejta në Sistemin...

Neptuni është planeti i tetë në Sistemin Diellor. Është emërtuar sipas Neptunit që ishte Perëndia e detrave dhe ujit te rrjedhshëm. Neptuni është planeti i tetë...

Zbulohet Farout, planeti më i largët i sistemit diellor

Mund të quhej vetëm “Farout”, largësi, trupi qiellor më i largët i sistemit diellor, është një planet xhuxh që mban kodin 2018 VG18 dhe...

100 fakte mbi Sistemin tonë Diellor, që do ju lënë pa...

Sistemi ynë diellor është i përbërë nga dielli dhe çdo gjë tjetër që sillet në orbitë përreth yllit tonë; planetet, planetet xhuxhë, hënat dhe...