13/04/2024
Tags Universi

Tag: universi

A mund ta shohë vërtet të shkuarën teleskopi James Webb i...

Më 12 korrik të vitit të kaluar, teleskopi hapësinor James Webb (JWST) bëri historinë duke sjellë në tokë shkrepjen debutuese: një foto e mbushur...

“Ekulidi” niset në hapësirë, detajet e “eksploruesit të errët” që synon...

Një teleskop europian u nis në hapësirë nga Florida në kërkim për të zgjidhur një nga pyetjet më të mëdha të shkencës: Nga çfarë...

Varreza gjigante e anijeve hapësinore në univers

Marina Koren* Një koleksion anijesh hapësinore jo-operative, me misionin e raportimit të mrekullive të universit të përfunduar prej kohësh, rrëshqasin në heshtje në afërsi të...

Më 14 janar një ngjarje dramatike mund të ketë ndodhur në...

Asnjëri prej nesh nuk e ka kuptuar, por më 14 janar një event tejet i rëndësishëm mund të ketë ndodhur në Univers. Themi “mund”,...

Galaksia më e madhe e zbuluar ndonjëherë është një “Gjigant i...

Këtë vit mbushen 3 dekada nga hedhja në hapësirë e teleskopit “Hubble”, një projekt i përbashkët i Agjencisë Hapësinore Amerikane, NASA dhe Agjencisë Hapësinore...

Planeti Arbër dhe ylli Illyrian përfaqësojnë Shqipërinë në… univers

Nga Entela Resuli Ka qenë gjithmonë joshëse për njeriun të mësoi për hapësirën. Dhe kur bisedon me një profesoreshë të astrofizikës, të duket sikur zbulon...

Shkencëtarët janë të shqetësuar: Diçka po ndodh me universin

Universi nuk është si duhet. Papritmas ai nuk duket normal. Ky mesazh i çuditshëm, vjen nga astronomët dhe fizikantët, të cilët mendojnë se duhet...

Universi mund të jetë 2 miliardë vjet më i ri seç...

Përllogaritjet e reja sugjerojnë se universi mund të jetë disa miliardë vjet më i ri sesa vlerësojnë shkencëtarët. Luhatjet e mëdha në vlerësimet e shkencëtarëve,...