19/07/2024
Tags Vaksina kundër Covid-19

Tag: Vaksina kundër Covid-19

“Rreziku më i madh për globin do të ishte nëse Kina...

Nga Tobbias Ellwood Globi është futur tanimë në një garë të egër për gjetjen e vaksinës. Çmimi është pushteti dhe ndikimi mbi vendet anembanë...

Shkencëtarja shqiptare: Sot fillon testimi i vaksinës

Kërkuesja shkencore shqiptare Detina Zalli e cila është edhe pedagoge në Universitetin e Oksfordit ka bërë me dije se sot në Britani do të...

Merkel: Vaksina kundër COVID-19 do të jetë e disponueshme për të...

Kancelarja gjermane Angela Merkel u zotua sot për fonde të konsiderueshme në fushën e kërkimeve mbi koronavirusin e ri, duke nënvizuar se një vaksinë...

Shkenca në kërkim të triumfit, mjekja shqiptare në Gjermani flet për...

Pandemia globale e COVID-19 vijon agresivitetin e saj në të gjithë botën, duke shkaktuar një numër të lartë vdekjesh dhe të infektuarish. Por, krahas...

Vaksina kundër COVID-19, shkencëtarët në Britaninë nisin testimet javën e ardhshme

Shkencëtarët në Britani të cilët janë duke punuar për gjetjen e një vaksine kundër SARS Cov2, shpresojnë të fillojnë provat klinike deri në fund...

Kompanitë farmaceutike në garë për testin e COVID-19

Gjigandi farmaceutik zviceran "Roche" tha të premten se së shpejti do të ketë një test për të treguar nëse njerëzit kanë patur Covid-19, duke...

Shkencëtarët në Oksford: Vaksina mund të jetë gati në vjeshtë

Një vaksinë kundër koronavirusit mund të jetë gati që në vjeshtë, thotë një profesor i Universitetit të Oksfordit. Sipas Sir John Bell, faza eksperimentale...

Vaksina kundër Covid-19, shkencëtarët kalojnë në fazën e dytë

Kina nisi fazën e dytë të testeve klinike për një vaksinë kundër koronavirusit të ri. Shkencëtarët bënë injektimin e saj në 500 vullnetarë të...

Di Maio: Aleancë botërore për vaksinën kundër COVID-19

Sot ka një garë kundër kohës nga shkencëtarët, studiuesit dhe mjekët e gjithë botës për të gjetur një zgjidhje kundër koronavirusit, deklaroi sot ministri...

Von der Leyen: Vaksina e koronavirusit deri në fund të këtij...

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen deklaroi se është shpresëplotë që një vaksinë kundër koronavirusit mund të jetë gati deri në fund...