Bota 11 ditët e Wuhan që mund të na kishin shpëtuar nga pandemia

11 ditët e Wuhan që mund të na kishin shpëtuar nga pandemia

Biagio Simonetta*

Njëmbëdhjetë ditë. Thjesht koha e kaluar, në Vuhan, midis vdekjes së një burri 61-vjeçar për Covid-19 dhe pranimit publik të epidemiologut kinez Zhong Nanshan në televizionin shtetëror në lidhje me përhapjen e një virusi të ri. Njëmbëdhjetë ditë fatale për Kinën, dhe mbase për të gjithë botën. Gjatë asaj kohe, rreth 5 milion njerëz u larguan nga kryeqyteti i Hubei, duke lëvizur në pjesën tjetër të Kinës dhe pjesën tjetër të botës. Duke e përhapur infeksionin kudo. Në mënyrë të paditur bëhen folës të një sëmundjeje të panjohur.

Por le të shkojmë sipas rradhës. Viktima e parë zyrtare nga Covid19, 61-vjeçari nga Vuhan, vdes në 9 janar. Në ditët e mëparshme ai kishte frekuentuar tregun e ushqimeve të qytetit, vend i lidhur me shumë nga rastet e para të kësaj pandemie. Vdekja e tij njoftohet nga Komisioni Shëndetësor Komunal dy ditë më vonë (më 11 janar). Autoritetet kineze janë pak a shumë të sigurta se këto pneumoni ishin transmetuar nga kafshë te njeriu, dhe për këtë arsye të infektuarit e mundshëm ishin ata që ranë në kontakt me kafshët vetë në tregun e qytetit. Askush, megjithatë, nuk zbulon një detaj vendimtar: pas 5 ditësh nga vdekja e 61-vjeçares, gruaja e viktimës gjithashtu filloi të përjetojë të njëjtat simptoma. Dhe gruaja nuk ka qenë kurrë në tregun e Vuhan. Një sinjal shumë i qartë se virusi misterioz, armiku i panjohur, po përhapet nga njeriu te njeriu.

Këto janë ditët më të rëndësishme në historinë e kësaj pneumonie që është bërë një pandemi. Dhe Kina zgjedh rrugën e mohimit. Më 14 janar, ndërsa Vuhan po përgatitet të bëhet ferri, Organizata Botërore e Shëndetit deklaroi se hetimet paraprake kineze “nuk kanë gjetur prova të qarta të transmetimit nga njeriu te njeriu i koronavirusit të ri të identifikuar në Vuhan”. Me pak fjalë, gjithçka nën kontroll. Por jo.

Pranimi i Nanshan dhe partia

Zhong Nanshan është një epidemiolog i mirënjohur kinez. Ai është vlerësuar për punën e tij gjatë epidemisë SARS në 2003. Është radha e tij, më 21 janar (48 orë para se Xi Jinping të vendos bllokimin total) për të pranuar në televizionin publik që koronavirusi i ri padyshim që po përhapet në mesin e njerëzor. Kanë kaluar njëmbëdhjetë ditë pasi njeriu 61-vjeçar, personi i parë që provoi pozitivisht, vdiq nga Covid19. Njëmbëdhjetë ditë që mund të ndryshojnë gjithçka. Njëmbëdhjetë ditë kur askush nuk paralajmëroi banorët e Vuhan ose zonave të afërta se koronavirusi i ri po bëhej shumë ngjitës.

Në të vërtetë, ndërsa i gjithë vendi po përgatitej të festonte vitin e ri hënor, me miliona njerëz në lëvizje, autoritetet lokale të Vuhan vendosën të zhvillojnë një lloj feste: më 18 janar, në një periferi të metropolit të Hubei, kryetari i bashkisë Zhou Xianëang ftoi qytetarët në banketin e 21-të të Vitit të Ri, me dhjetëra mijëra njerëz të mbledhur në rrugë duke sjellë ushqim nga shtëpia. Një bombë biologjike, ejani ta mendoni tani. Dhe nuk është rastësi që Zhou Xianëang nuk u dëgjua më deri më sot. Komunikimet zyrtare nga qeveria e qytetit i besohen nënkryetarit të bashkisë, Hu Yabo. Ndërsa i gjithë menaxhimi i Hubei, me urdhër të Xi Jinping, iu besua një krah të djathtë të të njëjtit president.

Paniku shpërthen kur Zhou Xianëang zbulon për gazetën Global Times se 5 milion njerëz janë larguar nga qyteti i tij. Kina dhe e gjithë bota kanë filluar të pyesin veten: sa prej tyre janë bartës të koronavirusit të ri? Dhe sa më shumë njerëz do të infektohen për shkak të tyre?

Një studim i fundit i kryer nga studim i Universitetit të Southampton, në Britaninë e Madhe, vlerësoi se nëse Kina kishte vepruar tre javë më herët se data tani e famshme e 23 janarit, numri i përgjithshëm i rasteve të Covid-19 do të kishte mund të ishte ulur me 95%. Por edhe një javë e vetme do të kishte zvogëluar ngjitjen globale me 66%. Dhe 11 ditët e Vuhan mund të kishin ndryshuar fatin e botës.

*Ilsole24ore