Bota A do ta sulmojë Irani vërtet Izraelin? Katër skenaret për një hakmarrje

A do ta sulmojë Irani vërtet Izraelin? Katër skenaret për një hakmarrje

Kërcënimi i hakmarrjes iraniane kundër Izraelit konsiderohet “i besueshëm dhe konkret”: por si mund të ndodhë? Nga sulmi i Teheranit ndaj bazave ushtarake në Golan deri tek bastisjet në zyrat diplomatike në vendet e treta, të gjitha opsionet

Kërcënimi i hakmarrjes iraniane kundër Izraelit është “i besueshëm dhe konkret”, tha Shtëpia e Bardhë, duke shtuar zërat për një alarm.

Paralajmërime të vazhdueshme në një kryqëzim masash sigurie, ftesa nga shumë qeveri për të shmangur përshkallëzimin në rajon, zbulime.

Teherani mund të bëjë shumë, pak ose edhe asgjë, duke qenë i kënaqur me ngritjen e tensionit, duke marrë lutje të sinqerta për moderim dhe duke demonstruar se mund të ngjallë frikë.

Por kjo, padyshim, nuk përjashton që mullahët do të duhet të reagojnë në terren për pyetjet e “prestigjit revolucionar” – miqtë e tyre po i shikojnë – dhe gjithashtu për shkak të plagës (bastisja në Damask në të cilën Mohamed Reza Zahedi, përfaqësues i lartë i Gardës Revolucionare iraniane: një sulm për të cilin Izraeli nuk ka marrë kurrë përgjegjësinë) ishte i thellë. Sigurisht, jo i vetmi.

Përkundrazi, shumë burime ritheksojnë se Irani është i kujdesshëm për të shmangur një konflikt të drejtpërdrejtë me Izraelin apo edhe Shtetet e Bashkuara, në fakt të dy aleatët jo rastësisht kanë paralajmëruar se do të kishte një kundërpërgjigje të nënvizuar nga mobilizimi i forcave dhe lëvizja e njësisë nga Pentagoni “për të rritur parandalimin”.

Diplomatët dhe ekspertët kanë shqyrtuar çdo skenar, me shqetësime reale që kanë përputhur me luftën psikologjike, të “luajtur” nga dy pretendentët për qëllime të brendshme dhe ndërkombëtare.

Le të shohim opsionet e ndryshme të vlerësuara.

Hipoteza 1: Irani sulmon bazat ushtarake të Izraelit me dronë dhe raketa kamikaze

Teza numër 1: një aksion masiv me dronë kamikazë dhe raketa me rreze të gjatë veprimi, të përqendruar në vende ushtarake.

Baza në malin Meron në kufirin me Libanin, një qendër e rëndësishme, mund të jetë një nga objektivat.

Ose pozicionet në lartësitë Golan. Inkursioni i “turmës” do të shërbente për të kapërcyer mburojën kundërajrore izraelite të testuar mirë.

Hipoteza 2: Irani kryen një sulm të synuar me raketa tokë-ajër

Teza 2: një sulm në shënjestër i kryer me raketa tokë-tokë, i kufizuar. Një përsëritje e asaj që bënë ajatollahët në janar kundër një “instalimi” të supozuar të Mossad-it në Erbil (Kurdistani Irakian), në Idlib (Siri), ku u goditën pozicionet e rebelëve/ISIS dhe në Pakistan kundër separatistëve baluç.

Rojet revolucionare kanë në arsenalin e tyre një numër të mirë vektorësh me të cilët mund të angazhohen ndaj kundërshtarit në tokë dhe në det.

Disa herë anijet e lidhura me Tel Avivin, drejtpërdrejt ose tërthorazi, i janë nënshtruar goditjeve në brigjet e largëta.

Hipoteza 3: Irani i detyron aleatët e tij të hakmerren

Teza numër 3: hakmarrja u është lënë milicive, një grup i mbledhur nga Boshti i rezistencës, i cili përfshin grupe irakiane, siriane, libaneze, palestineze, afgane dhe jemenase (Houthi).

Hipoteza 4: Irani godet një seli diplomatike izraelite jashtë vendit

Teza numër 4: një grusht shteti kundër një selie diplomatike të shtetit hebre, një objektiv i ngjashëm me atë të arritur nga Izraeli në Damask me eliminimin e oficerëve të shumtë.

Megjithatë, një operacion që do të përfshinte një zgjedhje terroriste. Në këtë drejtim, citohen precedentë të rëndë që kanë ndodhur në Argjentinë, si masakrat e ambasadës izraelite (1992, 29 të vdekur) dhe selisë së Shoqatës Hebreje (1994, 85 viktima).

Vetëm dje një gjykatë argjentinase vendosi se masakrat janë kryer nga terroristët shiitë të Hezbollahut me urdhër të Iranit.

Iranianët dhe ekstremistët libanezë janë konsideruar gjithmonë fajtorët kryesorë, por hetimi u pengua nga drejtime të gabuara, dëshmi të rreme, ngjarje tragjike, si vetëvrasja (ose vrasja) e supozuar e gjyqtarit Nisman, një prej mbështetësve më të bindur të fajit të regjimit islamik. Një histori sa tragjike aq edhe opake, me personazhe shpesh të paqarta.