Kosova Ambasadori i SHBA në Kosovë: Dënojmë sulmet e orkestruara ndaj Policisë së...

Ambasadori i SHBA në Kosovë: Dënojmë sulmet e orkestruara ndaj Policisë së Kosovës

Ambasadori i SHBA në Kosovë, Hovenier, ka dënuar sulmin me armë ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit, ku mbeti i vra një punonjës policie dhe një tjetër u plagos.

Në reagimin e ambasadës amerikane në Prishtinë, thuhet se ambasadori Hovenier dënon sulmet e orkestruara ndaj Policisë së Kosovës dhe se autorët duhet të dalin para ligjit.

“SHBA dënon ashpër sulmet e orkestruara dhe të dhunshme ndaj Policisë së Kosovës mëngjesin e sotëm. Policia e Kosovës ka përgjegjësi të plotë dhe legjitimitet për të zbatuar sundimin e ligjit sipas Kushtetutës dhe ligjeve të Kosovës.

Po e monitorojmë situatën nga afër dhe i dënojmë këto akte të dhunshme ndaj autoriteteve legjitime të Republikës së Kosovës. Autorët duhet dhe do të mbajnë përgjegjësi dhe do të dalin para drejtësisë. Autorët të ndërpresin menjëherë sulmet. Në emër të SHBA, shpreh ngushëllimet për vdekjen e rreshterit të Policisë së Kosovës, i cili u vra në krye të detyrës. Gjithashtu uroj shërim të shpejtë për oficerët e plagosur”, thuhet në reagimin e ambasadorit amerikan në Prishtinë.