Politika Foto e rrallë: Sovranët shqiptarë duke u larguar nga Varshava për në...

Foto e rrallë: Sovranët shqiptarë duke u larguar nga Varshava për në Riga

Nga Aurenc Bebja*, Francë

“Excelsior” ka botuar, të dielën e 16 korrikut 1939, në ballinë, fotografinë e rrallë të sovranëve shqiptarë, gjatë largimit të tyre nga kryeqyteti polak për në atë letonez, të cilën, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar:

Sovranët e Shqipërisë dhe motra e mbretit gjatë largimit nga Varshava për në Riga – Burimi : gallica.bnf.fr / Bibliothèque nationale de France

Mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë janë në Riga

“E dinim se mbreti Zog dhe mbretëresha Geraldinë do të largoheshin shumë shpejt nga kryeqyteti letonez në drejtim të Stokholmit. Por mbretëresha ndihej pak e sëmurë, kështu nisja u shty për nesër të hënën.”

*Burimi: Blogu © Dars (Klos), Mat – Albania