Sport Ndeshja që vlen një karrierë, Inzaghi: Ata janë favoritë, por do të...

Ndeshja që vlen një karrierë, Inzaghi: Ata janë favoritë, por do të luajmë në mënyrën më të mirë

Ndeshja e sezonit, për shumë ndeshja që vlen një karrierë. Interi do të luajë për fitoren e Champions League në Stamboll kundër Manchester City-t. Trajneri i zikaltërve, Simone Inzaghi, ka folur në prag të finales.

“Ne e dimë çfarë ndeshje duhet të luajmë nesër. City është skuadra më e fortë në botë, e tregoi këtë edhe në ato pak humbje që ka pasur. Jemi krenarë për atë që kemi bërë dhe që kemi arritur deri këtu. Ne e dimë se duhet të kufizojmë gabimet dhe të bëjmë më të mirën”.

RRUGËTIMI – “Kemi pasur momente të vështira dhe pikërisht në ato momente jemi rritur më shumë. Kemi humbur lojtarë për një kohë të gjatë, kemi humbur edhe ndeshje, disa të pamerituara e të tjera me meritë.

“Bëmë një përpjekje të çmendur dhe kjo na solli në Stamboll. Kishim pak kohë të mendonim për atë që kishim bërë pasi siguruam finalen, sepse kishim një kualifikim në Champions League për të fituar dhe një Kupë të Italisë për të fituar. Tani po kuptojmë se çfarë kemi bërë”.

PËR HISTORINË – “Ne e dimë se kemi një mundësi të madhe. Do të jetë shumë e vështirë, por ne do të përpiqemi, së bashku do të përpiqemi të arrijmë një sukses”.

PIPPO INZAGHI – “Thotë se nuk do të flej sonte? Jemi mjaft të qetë, shoh qetësi. Sa më shumë afrohet ndeshja, aq më shumë rritet tensioni. Ne e dimë se çfarë përfaqëson kjo ndeshje për të gjithë botën e Interit, klubin dhe tifozët tanë të mrekullueshëm”.

MKHITARYAN – “Dje ka pasur seancën e parë të plotë stërvitore, ka ndjesi të mira, por unë do të duhet të vendos nëse do ta përdor atë gjatë ndeshjes apo nga fillimi. Fatkeqësisht, në disa raste nuk kam pasur mundësi të zgjedh, duke pasur parasysh dëmtimet. Ne do të bëjmë vlerësimet dhe do të zgjedhim me besim”.

FJALËT E ZHANG – “Fjalët e tij më kanë dhënë gjithmonë forcë të madhe, për mua dhe për stafin. Ai ka qenë gjithmonë pranë meje dhe fjalët e tij më kanë dhënë gjithmonë kënaqësi të madhe”.

HAALAND – “Ne e dimë forcën e City-t dhe të Haaland-it, do të duhet të jemi të mirë për të kufizuar jo vetëm atë, por të gjithë ekipin”.

MBROJTJA E CITY-t – “Ata kanë një mbrojtje solide. E ndërtojnë aksionin në një mënyrë dhe në një tjetër mbrohen, por përtej moduleve jemi të vetëdijshëm se me kë do të përballemi nesër”.

TRI FINALET EUROPIANE – “Roma dhe Fiorentina bënë dy ndeshje të shkëlqyera dhe fatkeqësisht humbën, më vjen shumë keq për ta. Tani është radha jonë, fitorja jonë do të ishte e rëndësishme për të gjithë futbollin italian, por pavarësisht se si shkon ndeshja, mendoj se fakti që arrijmë në tre finale europiane është një shenjë e madhe për futbollin italian”.

SPECIALISTI I FINALEVE – “Kam fatin të stërvis lojtarë që dinë të luajnë këto ndeshje. Kemi lojtarë që kanë bërë ndeshje të rëndësishme, kampionë bote dhe kampionë të Europës si dhe lojtarë që kanë luajtur në shumë finale. Trajneri duhet të menaxhojë detajet, do të duhet të jemi të mirë në menaxhimin e tyre”.