Extra Nga pandat te pinguinët: 9 kafshët që mund të zhduken përgjithmonë

Nga pandat te pinguinët: 9 kafshët që mund të zhduken përgjithmonë

Një dokumentar i rrëfyer nga aktori i mirënjohur amerikan Morgan Freeman, tregon një përpjekje për të rritur ndërgjegjësimin në lidhje me atë që studiuesit i quajnë specie në zhdukje. Këto janë disa nga kafshët që rrezikojnë të zhduken përgjithmonë, dhe për të cilat është pothuajse shumë vonë.

1 – Lemursët e MadagaskaritCanadian Director David Douglas Visits The Toronto Zoo

Hulumtuesit thonë se sot, lemursët janë grupi më i kërcënuar gjitar në Tokë, sipas një artikulli të kohëve të fundit në revistën Science. Përveç përpjekjeve kombëtare të ruajtjes, ato janë një specie që nuk do t’i rezistojnë kohës

 

2 – Panda gjigande

BELGIUM-HAO-HAO-PANDA

Më pak se sa 1600 panda gjigande kanë mbetur sot në botë, duke e bërë atë ariun më të rrallë që ekziston. Gjatë një vizite të fundit në Kinë, ishte Zonja e Parë Michelle Obama ajo që vizitoi e ushqeu disa panda gjigande në një Kopsht Zoologjik

 

3 – Ariu Polar

MUNICH, GERMANY - MARCH 19: One of the 14 week-old twin polar bear babies is pictured with her mother Giovanna during their first presentation to the media in Hellabrunn zoo on March 19, 2014 in Munich, Germany. The male and female twins were born on December 9, 2013 in the zoo. (Photo by Alexandra Beier/Getty Images)

Arinjtë polarë janë konsideruar specie të rrezikuara për shkak të habitatit të tyre në detet e akullta, nëpërmjet të cilave duan të kapin prenë e tyre. Por duke qenë se atop o shkrijnë, detyrohen të notojnë më gjatë dhe të jenë vazhdimisht në kërkim të prerëve të tyre.

4 – Pulat “Prairie”

endangered-grouse

Kjo lloj pule është më e njohur në tokën amerikane, sidomos në zonën e Uiskonsin. Më 27 mars, administrate e Obamës e cilësoi këtë si një kafshë në zhdukje, pas regjistrimit të numrit më të vogël të ekzistencës së këtyre kafshëve.

5 – Luani afrikano-perëndimor

disappearing-animals-008

Në janar 2014, hulumtuesit zbuluan se luanët në Afrikën Perëndimore janë zhdukur pothuajse, me vetëm 400 të mbetur gjithsej, sipas një organizate jo fitimprurëse që ka shpenzuar 6 vitet e fundit duke i ndjekur luanët.

6 – Elefantët xhuxhë

MALAYSIA-WILDLIFE-ELEPHANT-ENVIRONMENT

Të gjendur në zonën verilindore në afërsi të gadishullit Malaj, elefantët xhuxhë, janë gjitarët më në zhdukje në botën e elefantëve. Kërcënimet më të mëdha të habitatit të tyre, vjen nga ndërtimi i plantacioneve me vaj palme që ka çuar në konfrontimin mes njerëzve dhe elefantëve.

7 – Pinguinët Galapagos

Galapagos Penguins

Pinguini Galapagos është listuar në emrat e specieve në zhdukje pjesërisht për shkak se mbijetesa e tyre është kërcënuar nga ngrohja e ujërave që shkakton mungesë ushqimi. Të gjendur në ishujt Galapagos, janë gjithashtu të vetmet specie pinguinësh të gjetur ne Ekuator.

8 – Leopardi i dëborës

Brookfield Zoo Introduces 3-Month Old Snow Leopard Cub To Public

Leopardët e dëborës në malet e Azisë Qëndrore janë njohur si specie në zhdukje që nga viti 1972 për shkat të tregtimit të paligjshëm të leshit.

9 – Balenat

COLOMBIA-WILDLIFE-WHALE-URAMBA BAHIA MALAGA

Të gjendura në oqeane, veçanërisht në hemisferën jugore si dhe në Oqeanin Atlantik e Paqësor, balenat po pakësohen gjithnjë e më shumë. Ato shpeshherë janë goditur nga anijet. Megjithatë numri i tyre është rimëkëmbur pak për shkak të ndalimit me ligj të gjuetisë së balenave.