29/01/2020
Tags Europa

Tag: europa

A do të lindë Europa kontinentale më 2020?

Me Brexit-in zhvendosen raportet e forcave në Europë. Peshë ka jo vetëm aksi gjermano-francez, Gjermania duhet t'i përkushtohet Europës Lindore e Qendrore, për të...

Çfarë detyre ka Presidenca e BE-së? Shumë punë dhe një shans...

Kroacia më 1 janar 2020 do të kryesojë presidencën e BE-së duke pasuar Finlandën. Kjo nënkupton një mori konferencash, që do të drejtohen nga...

Macroni sfidon presionin e BE për negociatat

Presidenti francez Macron përsëriti në Londër qëndrimin se Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria nuk janë gati për nisjen e negociatave me BE. Ai sfidon...

Tusk: Brexit, një nga gabimet më spektakolare në historinë e Europës

Tusk e përshkroi presidentin francez Emmanuel Macron si “shpresën e ardhshme të Europës” dhe një mik të vërtetë, por tha se ai gaboi me...

Katër shtetet më të lumtura në Europë

Studimi i fundit i Eurostat zbuloi se europianët janë më të lumtur në krahasim me pesë vite më parë. Finlanda, Belgjika, Holanda dhe Austria janë...

Von der Leyen: Nacionalistët s’na shkatërrojnë dot, Ballkani Perëndimor, i yni!

Presidentja e re e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha të mërkurën se nacionalistët dhe populistët nuk do të shkatërrojnë mënyrën evropiane të...

“Zëri i Evropës Lindore”: Shqipëria, Maqedonia dhe dallimet mes Lindjes e...

Mediat evropiane e quajnë Ivan Krastev "zëri i Evropës Lindore“. Në librin "The Light that Failed", jepen shpjegimet e tendosjeve Lindje-Perëndim. Libri i autorit,...

ANALIZA/ Propozimet franceze: Reformim apo fund i zgjerimit të BE?

Në tetor presidenti francez, Macron u kritikua shumë, kur bllokoi çeljen e negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Tani nga Parisi...

Franca paraqet në Bruksel draftin për zgjerimin e BE: Katër shtyllat...

Pas deklaratave të Emmanuel Macron dhe “Jo”-së së Francës për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, me arsyetimin e se BE...

Britania pas Brexit, Tusk: Do të bëhet një “lojtar dytësor” në...

I kanë mbetur edhe pak ditë në krye të Këshillit Europian dhe Donald Tusk po e shfrytëzon kohën për të vënë pikat mbi “i”. “Britania...