26/02/2024
Tags Gjykata kushtetuese

Tag: gjykata kushtetuese

EMRAT / Meta shpall listën e 10 kandidatëve për vendin vakant...

Presidenti Ilir Meta ka publikuar listën me 10 kandidatë për vendin vakant të gjyqtarit në Gjykatën Kushtetuese. “Vakanca e parakohshme”, është krijuar për shkak të...

Spoti i Metës me zërin e Neritan Liçajt: Si u përdor...

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka publikuar në Facebook një video lidhur me padinë e tij sa i takon kreut të KED-së, Ardian Dvorani. Publikimi...

Betimi i gjyqtarëve të Kushtetueses, PS nxjerr jashtë loje Presidentin Meta

Partia Socialiste ka propozuar disa ndryshime ligjore për betimin e anëtarëve të organeve të gjyqësorit, me një fokus të veçantë tek betimi i anëtarëve...

Besnik Muçi i shkruan Kushtetueses: Konfirmoni nëse mandati im ka mbaruar

Besnik Muçi i është drejtuar sot me një letër kryetares së Gjykatës Kushtetuese, Vitore Tusha, që të konfirmojë nëse mandati i tij si anëtar...

Zëri i Amerikës: Meta sulmon ambasadën e SHBA-ve

Në Shqipëri presidenti Ilir Meta ju rikthye sot sulmeve ndaj përfaqësuesve ndërkombëtarë lidhur me Reformën në Drejtësi dhe kryesisht për komentet e tyre mbi...

“Zgjidhja e vetme referendumi”, Meta: Unë dhe shqiptarët kundër palaçove ndërkombëtarë

Referendum me gjithë shqiptarët. Kjo për Presidentin Ilir Meta është e vetmja zgjidhje për Kryeministrin Edi Rama dhe ata që ai i quajti “palaço...

Shkarkohet nga detyra Besnik Muçi, rihapet “loja” te Kushtetuesja

Kolegji i Posaçëm i Apelimit shkarkoi sot nga detyra Besnik Muçin, i cili ishte dekretuar edhe si anëtar i Gjykatës Kushtetuese. Në vendimin e shpallur,...

Presidenca kundër ambasadës amerikane: Mjaft më me “Rule of Embassy”

Zyra për shtyp e Presidencës ka reaguar në rrjetet sociale pas deklaratës së ambasadës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës në lidhje me ngërçin...

Debati për Kushtetuesen, SHBA: Çojeni në Komisionin e Venecias

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i është bashkuar debatit të interpretimit, të zhvilluar në ditët e fundit, për çështjen e emërimeve të...

Zgjatet hetimi, Balla: Meta do të shkarkohet edhe për dekretimin e...

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste, Taulant Balla,  në një dalje për mediat tha se janë shtuar akuzat për abuzim me detyrën nga Presidenti...