04/03/2024
Tags NATO

Tag: NATO

11 vite nga anëtarësimi në NATO, ambasadorja amerikane: Së shpejti Aleanca...

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka përkujtuar sot 4 prillin e 2009-ës kur Shqipëria u anëtarësua në NATO. “Prej 11 vjetësh, që kur Shqipëria u bë...

Për herë parë pas 10 vjetësh jo në Bruksel, NATO i...

NATO i beson Shqipërisë organizimin e Ministerialit të Mbrojtjes, duke vlerësuar kështu rolin që vendi ynë ka si faktor stabiliteti në rajon. Kjo do...

Manovra më e madhe në 25 vite: Tanke dhe mijëra ushtarë...

Bëhet fjalë për zhvendosjen më të madhe të trupave amerikane në Europë që prej 25 vitesh. 20.000 ushtarë amerikanë, tanke e kamionë ushtarakë do...

Shefi i NATO-s pret Ramën: Baza e Kuçovës, qendër për mjaft...

Kryeministri Edi Rama u shpreh pas takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg, se Shqipëria do të vazhdojë të përmbushë angazhimin e...

Putin kundër zgjerimit të NATO-s: Ndihemi të kërcënuar

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin kritikoi zgjerimin e vazhdueshëm të NATO-s, ndërsa Aleanca mban një samit në Londër. Shefi i Kremlinit e konsideroi të kotë...

70 vjetori e gjen NATO-n me nerva të tendosura

Ndërkohë që për Maqedoninë e Veriut takimi i NATO-s në Londër është shumë i rëndësishëm, sepse ka të bëjë me anëtarësinë e saj, për...

Lider i Evropës apo mbrojtës i interesave tradicionale franceze?

Ku dëshiron ta çojë BE dhe NATO-n me prishjen e statuskuosë aktuale Presidenti francez Macron? Veprimet e fundit të tij janë në kontradiktë me...

Kriza e NATO-s, Gjermania dhe Franca duan lidershipin europian

Franca dhe Gjermania u përpoqën të merrnin lidershipin europian brenda NATO-s të mërkurën, në takimin e parë ministror që kur presidenti Emmanuel Macron tha...

Macron paralajmëron Europën: Truri i NATO-s po “vdes”, nuk mund të...

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka paralajmëruar Europën se po shkon drejt një gremine në kushtet kur aleanca e Atlantikut të Veriut, sipas tij po...

A mund të përjashtohet Turqia nga NATO?

Sipas një anketimi shumica e gjermanëve janë për përjashtimin e Turqisë nga NATO - shumë politikanë e mbështesin këtë ide. Por një gjë e...