04/03/2024
Tags Ndertesat pas termetit

Tag: ndertesat pas termetit

Ndërtesat e dëmtuara, inxhinierja Bozo: Dëmet nga shkeljet, jo nga tërmeti

Inxhinierja e ndërtimit Prof. Dr. Luljeta Bozo zbuloi gjatë një interviste për A2 shkeljet që bëhen sot në industrinë e ndërtimit, duke nisur nga...

“Ndërtuesit mos të gënjejnë veten se mund të kalojnë pa u...

“Policia kriminale duhet të japë së shpejti të gjitha konkluzionet e saj për të gjitha godinat që në Durrës janë dëmtuar rëndë dhe janë...

Tërmeti/ Kompanitë e sigurimeve në gatishmëri me fonde. Mbështetje jo vetëm...

Numri i viktimave nga tërmeti fatal i 26 nëntorit ka vajtur në 51, ndërsa dëmet në njësi banimi janë të panumërta. Bilanci i dëmeve të...

Rama, ultimatum pronarëve të pallateve: Paguani dëmet ose ju pret burgu

Në mbledhjen e jashtëzakonshme të qeverisë këtë mëngjes kryeministri Edi Rama u ka dhënë sërish ultimatum pronarëve që kanë ndërtuar pallate të cilat janë...

Rama: Arkitektë të huaj për të rindërtuar banesat e shembura nga...

Pas grupeve të kërkim shpëtimit, vlerësimit të banesave dhe ekspertëve për nxjerrjen e fajtorëve, kryeministri Edi Rama u shpreh sot se ka ftuar edhe...

Pallatet e dëmtuara, Rama: T’i riparojnë vetë ndërtuesit ose të shkojnë...

Kryeministri Edi Rama ka mbledhur Komitetin e Kombëtar të Rindërtimit për të gjetur një zgjidhje sa më të shpejtë për të prekurit nga tërmeti...

Ekip nga SHBA dhe Japonia për cilësinë e pallateve, Rama: Ju...

Ekspertë nga Amerika do të vijnë në Shqipëri për të vlerësuar banueshmërinë e ndërtesave që janë prekur nga tërmeti. Kryeministri Edi Rama e quajti këtë...

Ekspertët nga Zvicra zbresin në terren, nisin testimin e banesave

Një ekip me 15 specialistë të mobilizuar nga qeveria zvicerane janë në Shqipëri për të ndihmuar vendin me pasojat e tërmetit më të rënde...

Tërmeti, dy kategoritë e familjeve që nuk do t’ju rindërtohet shtëpia

Jo të gjithë të prekurit nga tërmeti i 26 nëntorit do të përfitojnë nga Qeveria ndihmë për të rindërtuar shtëpitë. Në mbledhjen e kësaj...

Ekspertë amerikanë për të verifikuar nëse ndërtesat janë të sigurta

Ambasada amerikane në Tiranë njofton se drejt Shqipërisë janë nisur ekipe të emergjencave nga Departamenti Zjarrfikës i kontesë Fairfax dhe Los Angeles nga Shtetet...