Kryesore Deklarata e Metës, Dritan Hila: Ishte një mesazh për amerikanët

Deklarata e Metës, Dritan Hila: Ishte një mesazh për amerikanët

Kështu mendon Dritan Hila për deklaratën e Presidentit Ilir Meta, i cili para disa ditësh tha se ishte i gatshëm të jepte jetën njëlloj si ish-presidenti i Kilit Salvador Allende.

Nga emisioni “Provokacija”, ai tha se do të tregojë që nuk është një njeri i manipulueshëm dhe i kërcënueshëm si ndonjë personazh tjetër politik.

Dritan Hila: Mendoj që deklarata e parë që jam gati të jap dorëheqjen ishte mesazh për Ramën që unë mund të dal në opozitë, të kryesoj LSI-në. Dhe ne të gjithë e dimë që Meta është një lojtar i rrezikshëm në fushën e lojës. Meta e di që forcën e ka jo për shkak të atributeve që ka Presidenti, por për shkak të forcë politike që ka pas shpine dhe ky ishte mesazh për Ramën. Mesazhi i Allendes besoj se ishte për SHBA-të, për t’i treguar që nuk është një njeri aq i manipulueshëm dhe aq i kërcënueshëm saç mund të jetë një president tjetër apo personazh tjetër politik.

Mustafa Nano: Ti mendon që donte t’i thoshte amerikanëve që nuk trembem nga ju?

Dritan Hila: Po ç’punë kishte me Allenden! Mos do ta rrethonte ushtria shqiptare? Shefin e Shtabit nga Skrapari e ka, vetë e firmosi. Kështu që nga ushtria shqiptare nuk ka frikë se do bëjë grusht shteti. As nga policia shqiptare. Ishte një mesazh për amerikanët.

“Dorëzimi i mandateve, budallallëk tipik shqiptar”

Moderatori Dritan Hila e konsideron djegien e mandateve nga ana e opozitës si një budallallëk. Sipas tij, edhe njerëz të ndryshëm brenda të djathtës nuk e kuptojnë logjikën e daljes nga parlamenti.

Nga emisioni “Provokacija”, ai theksoi se me këtë veprim i është lënë dorë e lirë kryeministrit Rama.

“Ne kemi ca njerëz që kanë dalë nga sistemi, një klasë politike që nuk e ka kuptuar se ça është ky sistem. Dalin nga sistemi, dalin nga parlamenti. Unë kam takuar njerëz, të cilët janë të djathtë dhe vijnë nga shtresa e të persektuarëve, të cilët këtë nuk kuptojnë dhe nuk i japin dot një logjikë, dalja nga sistemi. Mua më duket Muçi se është një budallallëk tipik shqiptar dhe tani po përpiqen që të gjejnë një veshje evropiane. Janë lëshuar lart e poshtë për të treguar që na ka thënë dikush ne për arsye strategjie nuk po përmendim, janë tipike budallallëqe shqiptare të teorive komplotiste. Në fakt është një budallallëk shqiptar dhe kanë dalë nga parlamenti dhe tani nuk dinë. I kanë lënë dorë të lirë një njeriu që pikërisht këtë ëndërronte, që t’i dilnin nga parlamenti. Mos harroni se kanë për t’u bërë ligje në këtë parlament që kanë për t’i vuajtur shqiptarët në qoftë se nuk merr një rrugëzgjidhje.

Ky veprim i opozitës, në mos veprime të tjera banale nga mbrapa banale, që në përgjithësi janë banale, nuk kishte një shkak të dukshëm dhe objektiv për të dalë nga parlamenti”, tha Hila.

Hila komentoi edhe reformën në drejtësi. Sipas tij, Rama nuk po e zë drejtësinë, por po ia merr ish-kryeministrit Berisha.

“Sa për këtë që thoni që po e zë Rama le të jemi më realistë. Nuk po e zë Rama. Po ia merr Berishës, Rama sepse deri tani drejtësia ka qenë me njerëz të Berishës. Kanë mbizotëruar njerëzit e Berishës. Unë shpresoj që në gjithë këtë reformë të dalë SPAK-u. Që të gjithë i tremben SPAK-ut dhe nuk më tremb ajo se një prokuror që ka fituar SPAK-un nuk është në gjendje të justifikojë një shtesë pallati që ka bërë. Mendoj që SPAK-u është dorë e amerikanëve. Biles sa më mirë që këta prokurorë janë pak të kompromentuar. Unë mendoj që është gjë e mirë se ishin amerikanët që u përqendruan te SPAK-u dhe duan të shmangin këto problematika. E kanë më kollaj që të heqin kontrollin partiak dhe të fusin kontrollin e prokurorisë”, tha moderatori i njohur.