Bota Erë lufte në Krime: Rusët godasin luftanijen britanike. Londra mohon pretendimet

Erë lufte në Krime: Rusët godasin luftanijen britanike. Londra mohon pretendimet

Një luftanije ruse hapi të shtëna paralajmëruese ndaj një shkatërruesi të Marinës Mbretërore Britanike “HMS Defender”, pasi ajo hyri në ujërat ruse të Detit të Zi. Por Mbretëria e Bashkuar mohon pretendimet se anija e saj ishte në ujërat ruse dhe mohoi të shtënat.

Sipas rusëve, predhat paralajmëruese ishin lëshuar nga anija luftarake ruse, por edhe nga avioni luftarak rus Su-24M që kishte hedhur bomba në itinerarin e anijes britanike.

Reagimi britanik

Ministria e Mbrojtjes shprehet se shkatërruesi “HMS Defender” u largua nga ujërat ruse pas kësaj, pasi lundroi deri në tre kilometra brenda kufijve të ujërave ruse.

Por Ministria Britanike e Mbrojtjes mohoi pretendimet ruse.

“Asnjë e shtënë paralajmëruese nuk u qëllua në mbrojtësin e HMS. Anija e Marinës Mbretërore po kryen një kalim normal përmes ujërave territoriale të Ukrainës në përputhje me ligjin ndërkombëtar”.

Atasheu ushtarak i ambasadës britanike në Moskë u thirr në Ministrinë e Mbrojtjes të Rusisë për shkak të incidentit në Detin e Zi, raporton Tass.

“Atasheu ushtarak britanik u thirr në Ministrinë Ruse të Mbrojtjes sepse shkatërruesi britanik shkeli kufirin rus,” tha deklarata.

Incidenti ndodhi afër Kepit Fiolent, i cili ndodhet në Krime, një gadishull që Rusia aneksoi nga Ukraina në 2014, dhe shkatërruesi “HMS Defender” u ndalua nga Flota Ruse e Detit të Zi dhe Shërbimi Kufitar.

Në 11:52 të mëngjesit, një shkatërrues detar britanik që lundronte në pjesën veriperëndimore të Detit të Zi kaloi kufirin shtetëror të Federatës Ruse dhe hyri në detin territorial tre kilometra pranë Kepit Fiolent, raporton Tass.

Flota e Detit të Zi, së bashku me Shërbimin Kufitar të Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB) të Rusisë, ka ndaluar shkeljen e kufirit shtetëror të Rusisë nga shkatërruesi “HMS Defender” i Marinës Britanike, tha deklarata.

Anija e shërbimit kufitar lëshoi ​​të shtëna paralajmëruese në 12:06 dhe 12:08, tha Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë.