SHBA New York/ Gati grataçela më e lartë në botë për banim, çmimet...

New York/ Gati grataçela më e lartë në botë për banim, çmimet marramendëse të apartamenteve (Video)

Kulla e Parkut Qendror të Nju Jorkut u bë zyrtarisht ndërtesa më e lartë e apartamenteve në botë këtë javë, pasi arriti lartësinë e saj përfundimtare prej 470 metrash, sipas New York Post.

Rrokaqielli 57 në Rrugën e Manhattan, e ashtuquajtura Rruga Billionaire, do të ketë 131 kate në përfundimin e ndërtimit të saj, ku do të ketë 179 apartamente ultra-luksoze.

Apartamentet kanë dalë në shitje që nga vjeshta e kaluar me një çmim fillestar prej 6.9 milion dollarë, ndërsa aktualisht njësia më e shtrenjtë në dispozicion është një apartament me pesë dhoma gjumi në katin e 112-të me një kosto prej 63 milion dollarësh.

“Tani është ndërtesa më e lartë e apartamenteve në botë”, thotë Gary Barnett, drejtori i kompanisë së ndërtimit Extell, e cila ka punuar me Shanghai Komunal Investment në projekt.

Shtatë katet e para të “Central Park Tower” do të pushtohen nga linja e Nordstrom, dhe do të përfshijnë gjashtë restorante, një klub privat për pronarët, një banjë dhe një zonë palestër. Gjithashtu, është ndërtuar një ashensor shumë i shpejtë që mund të tejkalojë 100 metra në vetëm dhjetë sekonda.