Aktualitet Nis vaksinimi kundër gripit sezonal, Manastirliu: Javën tjetër do të mbërrijnë rreth...

Nis vaksinimi kundër gripit sezonal, Manastirliu: Javën tjetër do të mbërrijnë rreth 200 mijë vaksina

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka nisur nga qendra shëndetësore numër 10 në kryeqytet fushatën e vaksinimit kundër gripit sezonal, me 35 mijë vaksinat e para të mbërritura në vend, ndërkohë që javën tjetër do të mbërrijnë rreth 200 mijë.

“Nga dita e sotme po shpërndahen 35 mijë vaksinat e para të gripit sezonal. Javën tjetër mbërrijnë në Shqipëri rreth 200 mijë vaksina kundër gripit. Vaksinat e gripit janë përfshirë në kalendarin tonë të vaksinimit për grupet e riskut, duke siguruar vaksinimin e personelit shëndetësor, të të moshuarve me sëmundje kronike dhe grave shtatzëna”.

Bashkë me vaksinat kundër gripit do të vijojë edhe vaksinimi antiCovid në çdo qendër shëndetësore në vend, për të cilin Manastirliu kërkoi ndërgjegjësimin qytetar për shmangien e fataliteteve.

“Ka nevojë të rritet ndërgjegjësimi për të pasur sa më pak infektime, hospitalizime dhe për të shmangur fatalitetet”.