Bota Paralajmërimi i FBI: Po planifikohen protesta të dhunshme në të gjithë SHBA-në...

Paralajmërimi i FBI: Po planifikohen protesta të dhunshme në të gjithë SHBA-në javën e ardhshme

FBI ka paralajmëruar se po planifikohen protesta të armatosura në të 50 shtetet e SHBA-së dhe në Uashington në ditët para inaugurimit të Presidentit të zgjedhur Joe Biden, duke ngjallur frikën për më shumë gjakderdhje, pas rrethimit vdekjeprurës të javës së kaluar në Kapitolin e SHBA.

Një buletin i brendshëm i FBI-së paralajmëroi se, që nga e diela, protestat mbarëkombëtare mund të fillojnë këtë javë dhe të shtrihen deri në inaugurimin e Biden më 20 janar, sipas dy zyrtarëve të zbatimit të ligjit që lexuan detajet e memorandumit për Associated Press.

Hetuesit besojnë se disa nga njerëzit janë anëtarë të disa grupeve ekstremiste, thanë zyrtarët.

“Protestat e armatosura po planifikohen në të 50 shtet nga 16 janari deri në 20 janar dhe në Kapitolin e SHBA-së nga 17 janari deri më 20 janar”, thuhet në buletin, sipas një zyrtari. Zyrtarët nuk janë të autorizuar të flasin publikisht dhe folën me Associated Press në kushte anonimati.

Gjenerali i ushtrisë Daniel Hokanson, shefi i Byrosë së Gardës Kombëtare, u tha gazetarëve të hënën se Garda po monitoron situatën në të gjithë vendin.

“Ne po mbikëqyrim të gjithë vendin për t’u siguruar dhe që Rojet tona në çdo shtet janë në një koordinim të ngushtë me agjencitë e tyre lokale të zbatimit të ligjit për të siguruar çdo mbështetje të kërkuar”.

Trazirat pasuan thirrjet online për dhunë në Uashington në ditët në rënie të presidencës së Donald Trump.