Sport Statistika dhe kuriozitete nga klasikja spanjolle që ka 115 vite histori

Statistika dhe kuriozitete nga klasikja spanjolle që ka 115 vite histori

NJË RIVALITET QË KA 115 VITE HISTORI

Konfrontimi i parë mes Real Madridit dhe Barcelonës daton më 13 maj 1902, në një ndeshje të “Copa de la Coronación”. Ekipi i Barcelonës fitoi 3-1. Skuadra e bardhë fitoi në klasifikimin e parë të ligës, më 17 shkurt 1929, 1-2, edhe pse në shtëpi fitorja shkoi për ekipin katalanas, me rezultatin 0-1.

MESSI, ARTILIERI i “EL CLASSICO” ME 21 gola

Argjentinasi Leo Messi është artilieri “par excellence” i klasikes spanjolle, me 24 gola në 35 ndeshje, të luajtura midis garave të ndryshme, 16 prej tyre në La Liga. I ndjeri Alfredo Di Stefano, ish-presidenti i nderit të të bardhëve ka akumuluar gjithsej 18 gola, një gol më shumë se Cristiano Ronaldo.

MANUEL SANCHÍS, LIDERI DHE LOJTARI i KLASIKES

Manuel Sanchis, një komponent i të ashtuquajturit “Quinta del Vulture”, është lojtari që në klasike ka luajtur më shumë, me një total prej 43 ndeshjesh, duke përfshirë 29 në turneun e La Liga-s, dy më pak se Paco Gento, tani president nderi i Real Madridit, dhe se Raúl González. Në shumën e të gjitha garave, Sanchís kryeson Gento dhe Xavi Hernández, me një ndeshje. Sergio Ramos, Andres Iniesta dhe Messi mund të luajnë të shtunën klasiken e 37-të zyrtare, e cila do t’i përputhë ata me Fernando Hierro, Raul dhe Iker Casillas.

8-2 I SEZONIT 1934-1935, FITORJA MË E MADHE NË MADRID

8-2, e regjistruar në javën e dhjetë të sezonit 1934-1935, është klasikja në Madrid, me më shumë gola dhe me diferencën më të madhe. Fitorja më e madhe e katalanasve në “Bernabeu” ishte në sezonin 1973-1974 , kur Barcelona udhëhiqej nga Johan Cruyff (0-5), edhe pse në edicionin 2008-2009 skuadra katalanase fitoi 2-6, me një lider si Messi.

“EL CLASSICO” NUK PËRFUNDON 0-0 PREJ 15 VITESH

Lidhshmëria e fundit me zero gola në klasiken e njohur spanjolle u regjistrua në javën e 11-të të sezonit 2002-2003, më 23 nëntor 2002. Kjo ndodhi në “Camp Nou”. Për ta ndeshur barazimin 0-0 në “Bernabéu” ju duhet të ktheheni deri në “pla-yoff”-in e sezonit 1986-1987.

BARCELONA, SHËNUESJA MAKSIMALE DHE MË PAK GOLA TË PËSUAR

Barcelona e Ernesto Valverde kryeson me autoritet klasifikimin e La Liga-s momentalisht. Ajo është më e mira në të dyja drejtimet: ka më shumë gola të shënuar, 42, dhe më pak gola të shënuar, edhe pse i lidh shtatë golat me Atlético Madrid. Real Madridi, i cili ka një ndeshje në dorë, të prapambetur, kundër Leganes, ka shënuar 30 gola dhe ka pësuar 11 gola.

MESSI, LUIS SUÁREZ DHE PAULINHO,  SHËNUESIT E BARÇËS

Leo Messi (14 gola), Luis Suarez (9 gola) dhe Paulinho (6 gola) janë shënuesit më të mirë të Barcelonës në këtë kampionat, ​​ndërsa te Real Madridi kjo gjë është e shpërndarë, me Isco Alarcon, Marco Asensio dhe Cristiano Ronaldo si shënuesit më të mirë, me nga 4 gola. Te Blaugrana-t kanë shënuar edhe Denis Suarez dhe Paco Alcacer, nga dy gola, ndërsa nga një gol kanë Gerard Pique, Sergio Roberto, Busquets, Gerard Deulofeu, Iniesta dhe Jordi Alba. Për të bardhët, shënuesit e tjerë janë Karim Benzema, Gareth Bale, Toni Kroos dhe Dani Ceballos, nga dy gola, si dhe Borja Mayoral, Lucas Vázquez, Nacho Fernández, Achraf Hakimi dhe Marcelo, nga një gol.

TER STEGEN DHE MESSI, TË PLOTË

Portieri gjerman, Marc-André ter Stegen, dhe Leo Messi janë dy lojtarë, të cilët kanë luajtur çdo ndeshje deri më tani, në La Liga. Ata kanë grumbulluar nga 1.440 minuta lojë, secili. Kroat Ivan Rakitic ka marrë pjesë edhe ai në të gjitha lojërat (1272 minuta), ndërsa Isco Alarcon është i vetmi në grupin e bardhë, që ka arritur 15 ndeshje (991 minuta). Marco Asensio dhe Lucas Vázquez kanë luajtur në 13 ndeshje (1030 minuta), pastaj vjen Sergio Ramos, i cili ka marrë pjesë në 12 ndeshje, si Nacho Fernandez, Marcelo, Toni Kroos dhe Casemiro.

DY SKUADRA DHE 14 KOMBËSI

Real Madridi dhe Barcelona, ​​dy nga skuadrat më të mira në botë, sjellin së bashku lojtarë nga gjithsej 14 kombësi, nga EUropa, Amerika dhe Afrika. Spanja është ajo që ka më shumë përfaqësues në skuadrat e para respektive, përpara Francës (7 lojtarë), Brazilit (4), Kroacisë dhe Portugalisë (3). Argjentina dhe Gjermania kanë nga dy përfaqësues, ndërsa me nga një janë Kosta Rika, Uellsi, Maroku, Holanda, Belgjika, Turqia dhe Uruguaji.