20/06/2024
Tags Austria

Tag: austria

Plani i Austrisë: Restorantet dhe kishat do të rihapen në maj

Kancelari austriak, Sebastian Kurz, deklaroi se Austria synon të vazhdojë përpara me planet për të hapur të gjitha dyqanet në fillim të majit dhe...

FOTO: Në Australi nuk duan t’ia dinë për koronavirusin

Në Australi vazhdojnë të mos t’ia dinë për koronavirusin, pavarësisht se deri tani numri i infektimeve ka vajtur në 5,525 dhe numri i vdekjeve...

Si një resort skish në Austri ndihmoi në përhapjen e koronavirusit...

Henrik Lerfeldt ka kujtime të dashura për Kitzloch, një restorant dhe bar i njohur në vendpushimin dimëror austriak – qytetin Ischgl, ku ai kaloi...

Pse fitorja e Kurz në Austri është lajm i mirë edhe...

Sebastian Kurz, udhëheqësi 33-vjeçar i Partisë Popullore austriake do të marrë sërish drejtimin e qeverisë, pasi partia e tij doli fituese në zgjedhjet e...

Leksione nga Austria, aty ku zgjedhjet nuk e “tronditin” qytetarinë

Nga Fatjona Mejdini Distrikti i 10-të i Vjenës i ngjan një Ballkani të vogël, ku çdo ditë emigrantët serbë, turq, kroatë, boshnjakë dhe shqiptarë përplasën...

Zgjedhjet në Austri, partia e ish-kancelarit Sebastian Kurz drejt fitores

Partia Popullore Konservatore e Austrisë, e udhëhequr nga ish-kancelari Sebastian Kurz, duket se po shkon drejt një fitore të qartë në zgjedhjet e përgjithshme. Rezultatet...

Tri gra shqiptare garojnë në Parlamentin austriak

Në garën zgjedhore për 183 ulëset në Parlamentin e Austrisë janë edhe tri kandidate shqiptare. Drita Cacaj dhe Ina Rexhepi nga ÖVP (Partia Popullore...

Austria hap “sezonin e zgjedhjeve” në Europë

6.4 milionë austriakë do tu drejtohen sot kutive të votimit për të zgjedhur përfaqësuesit e tyre të parlamentit. Vendvotimet në Austri u hapën në 07:00...