11/12/2023
Tags Ballkan

Tag: ballkan

Bugajski: Si në fundin e Perandorisë Osmane, cila është “Loja e...

Analisti amerikan dhe eksperti i Ballkanit, Janusz Bugajski beson se Perëndimi duhet t’i përgjigjet shumë më fuqishëm ndikimit të zgjeruar të Rusisë në Ballkan,...

Ballkani: Ndotja e ajrit ua vështirëson jetën qytetarëve

Në qytetet e mëdha në vendet e Ballkanit si dhe në Itali qytetarët përballen me problemet nga smogu dhe ajri i ndotur. Të premten (17.01)...

Gara për armatim në Ballkan, Mali i Zi rrit buxhetin për...

Mali i Zi është duke rritur gradualisht buxhetin e tij për nevojat ushtarake dhe po dërgon ushtarë në misionet jashtë vendit. Prej futjes në...

Serbia dhe Greqia: Aleancë në fuçinë e barutit

Marrëdhëniet mes Greqisë dhe vendeve të Ballkanit janë të tensionuara. Serbia bën përjashtim këtu. Por ku bazohet miti i miqësisë greko-serbe dhe pse kjo...

Nga vjen emri Ballkan?

Ballkani ose Gadishulli i Ballkanit është një rajon gjeopolitik dhe kulturor i Evropës juglindore. Rajoni merr emrin nga malet e Ballkanit, që shtrihen përmes...

Beteja e fundit e Merkelit zhvillohet në Ballkan

Në konfliktin mes Kosovës dhe Serbisë është në lojë trashëgimia e kancelares Merkel në politikën e jashtme, stabiliteti i Europës, por edhe e ardhmja...

Ballkani është kryeqyteti i Islamofobisë në botë

Nga Yiannis Baboulias* Ishte goxha shokuese për grekët kur dikush nga Twitter-i e vuri re shprehjen “Turkofagos” në snajperin e Brenton Tarrant, personit i cili...