05/03/2024
Tags Kina

Tag: kina

Pakti me Australinë për nëndetëset me energji bërthamore, SHBA zemëron Francën...

Stuhi kritikash ndaj Shteteve të Bashkuara dhe Britanisë së Madhe për marrëveshjen e re të sigurisë së nënshkruar me Australinë. Mbi bazë të marrëveshjes, e...

“S’jemi Kina e para 120 viteve, mos na inatosni”, Kina paralajmëron...

Ministria e Jashtme kineze u ka bërë thirrje kombeve të aleancës ‘Five Eyes’ (Kanada, Australi, Zelandë e Re, Britani e Madhe e SHBA) të...

Covid-19: Çfarë fsheh Pekini?

Autoritetet kineze arrestuan tre aktivistë që vinin në dispozicion në internet raporte të censuruara nga autoritet për pandeminë e Coronës. Aktivistët e arrestuar kinezë bënin...

Bota kërkon detaje për origjinën e virusit, Kina refuzon hetimin ndërkombëtar

Kina ka kundërshtuar hetimin e pavarur ndërkombëtar për të mësuar rreth origjinës së koronavirusit. Një diplomat i lartë në Mbretërinë e Bashkuar, Chen Wen, tha...

“Banda e Shangait”/ Nisin pastrimet partiake në Kinë, arrestohet Zv/ministri i...

Zëvendës ministri kinez i sigurisë publike, Sun Lijun, është arrestuar nën akuzat se “ka shkelur disiplinën e partisë dhe ligjin”, tha entiteti kryesor i...

Merkel: Kina duhet të bëjë transparencë për koronavirusin

Kancelarja gjermane Angela Mekel i ka kërkuar Kinës transparencë të plotë në lidhje me origjinën e koronavirusit. Në një dalje publike për gazetarët në Berlin,...

“Kina është përgjegjëse për dëmet globale të COVID-19”

Ekspertët e të drejtës ndërkombëtare vlerësojnë se për dëmet globale që ka shkaktuar koronavirusi i ri (COVID-19) që për herë të parë u shfaq...

“Bild” sulmon ashpër presidentin kinez: Mashtruat botën, koronavirusi do sjellë fundin...

Pak ditë më parë presidenti i Kinës, Xi Jinping përmes një letre të dërguar në ambasadën në Berlin, kërkoi që e përditshmja gjermane “Bild”...

Gabimi i madh kinez: Vetëm 6 ditë do të mjaftonin për...

Gjashtë ditë pasi qeveritarët kinezë, vunë re se mund të përballeshin me një epidemi virusi, në qytetin e Wuhan ku ishte dhe epiqendra e...

Gazetarja: Jeta e sotme në Kinë, nga kafet te transporti publik

Prej disa ditësh Kina i është rikthyer jetës normale, por pavarësisht kësaj ata janë të vetëdijshëm se kujdesi duhet të vazhdojë. Këtë na e...